| Alina237 a întrebat:

Credeți că e ok să te răzbuni pe un băiat după ce acesta ti-a făcut mult rău? Întreb pentru sora mea de 17 ani, eu deja sunt prea mare pentru aceste lucrurilaughing). Eu i-am spus că nu trebuie să răspundă la rău cu rău, dar nu vrea să înțeleagă! Asa ca vreau și părerile voastre! Mulțumesc!♡

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu esti de parere ca la rau nu se raspunde cu rau, de ce ai facut taman pe dos acum, sa scrii despre razbunare?

Tu una spui si alta faci!

| dullcat a răspuns:

Nu e ok sa te razbuni pe nimeni.Plus, cand incerci sa arunci cu rahat in altii te murdaresti si tu pe maini.laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Cum ai spus și tu, nu trebuie sa răspunzi la rău cu rău.
Dar dacă chiar vrea sa se răzbune, cel mai bun mod este indiferența.Si așa ești și tu împăcată și nici nu pui viața cuiva în pericol.
Alte moduri sunt pe cât se poate de copilărești.Plus de asta,ce rezolvi daca te răzbuni? Ii faci puțin rău pe moment,dar chiar merita?
Gândește-te la oamenii divorțați.Ei au atâtea in proprietatea personală,copii, case șamd, faptul că se cearta din cauza neînțelegerilor și împroșca cu venin unul în altul e o prostie.
De aceea indiferenta e mai buna decât o bătaie, de exemplu.
A, da
O buna metodă de răzbunare e sa te pui pe tine pe primul plan, îmbunătățindu-te constant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Răzbunarea este a Domnului, El trebuie să facă dreptate, nu omul singur.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ce ia făcut? a înșelat-o? Bătut-o?

| Alina237 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

A înselat-o și a facut-o de râs în tot liceul

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Alina237):

Pai? Si acum ce trebuie sa fie și ea la fel ca el? Asta indemni ca sora sa facă sora ta sa se culce cu altul din "ambiți" ca să facă ciudă? așa rezolvi tu o problemă?

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Alina237):

Nu-ți indemna sora sa facă asa ceva ca ia o sa aiba de suferi căci ala este clar cei cu el și ce fle de "om" este dacă tu ai impresia ca dacă sorta se culcă cu alți băieți căi face lui rău ceia ce este grav de prost și să crezi și gândești asta ca o fata da ma rog... Spune-i surori tale sa nu se vadă cu el și atât nu sa facă alte prosti că-și face singura rău nu lui ăla

| Alina237 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Nu! Am si scris ca i-am zis să nu răspundă la rău cu rău! Dar nu vrea sa asculte. În nici un caz nu rezolv așa o problema, dar în capul ei de adolescent, asta e varianta corecta.Eu am zis sa mai întreb sa vad ce părere au și alții, ca eu m-am saturat de atâtea explicații!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Alina237):

O să-și bata singura joc de ia cu Adevărată atunci căci cine înșelă nu-și bate joc de cel înșeltă și de el însuși își bate joc și asta o să-și facă singura sorta ta opreșteo din prostia nu o lasă să facă asa ceva este sora ta.

| Sistemulxxl a răspuns:

Daca nu-i permitea sa se apropie, acel baiat nu avea cum sa-i faca rau.

| pufulescu0o a răspuns:

Dar ce vrea mai precis sa ii faca ea... lui? Daca este vorba despre vorbe, ca sa zic asa, si ea poate sa raspandeasca vorbe despre el, cum ca are bidineaua prea mica sau probleme de rezistenta. Sau poate si ea sa spuna ca l-a inselat tot timpul de fapt! Gaseste un prieten bun care confirma zvonul si asta este.
Nu imi inchipui ca ea la 17 ani sa vrea sa angajeze niste golani care sa ii aplice o corectie respectivului?!

| understandasimpleuser a răspuns:

Sora ta ar trebui saşi vada de viața ei sincer e o prostie sa-ti iroseşti energiia pe asemnea lucruri roata se intoarce si acel baiat va primi ce merita oricum la 17 ani inteleg daca e prima relație dar.chiar si asa razbunaraea nu ajuta cu nimic va veni. acel bumerang pentru tipul respectiv spune-i sa se axeze pe alte chestii mai importante.