| bianca37 a întrebat:

Credeti ca e un lucru rau sa fii mai sensibil/a?
Sunt foarte sensibila pun cam absolut orice la suflet, si ma gandesc chiar zile intregi la lucrurile urate spuse de altii, care bineinteles ma dor.
Sufar foarte mult in mine nu prea am cu cine sa imi impart tristetea si am ajuns la un moment in care plang in fiecare seara
Mi se aduna foarte multe
Despartiri, certuri cu parintii, certuri cu prietenii, tradare, falsitate, inselaciune si multe altele
Si sunt atat de sensibila incat pun suflet la orice lucru micut si imi intra la inima foarte repede cineva din pacate ma atasez usor si sunt ranita la fel de usor
Doar cand stau in pat si nu fac nimic imi dau lacrimile doar daca ma gandesc doua secunde la ceva trist
Sunt multe lucruri care ma dor si ma intristeaza iar uneori plang si sunt trista chiar si fara motiv

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Nu exista sa fii trista fara motiv, e vorba ca tii in suflet intamplarile negative traite, si cu cat le tii mai vii in mintea ta si nu le dai uitare cu atat te apasa mai mult deoarece tii emotia vie in loc sa o lasi sa treaca.
Un lucru foarte benefic pe care il poti face e sa pasesti inapoi cand te dezamageste lumea, si sa gasesti un mod prin care sa-ti aduci singura fericirea, persoanele dragi pot aduce fericire in viata noastra dar in momentul cand nu mai dispui de acele persoane trebuie sa fii capabila sa ti-o oferi singura, pentru ca nimeni nu ti-e garantat, partenerul nu ti-e garantat, parintii nu pot umple acea nevoie pe care o simti, prietenii oricat de multi ar fi la sfarsitul zilei dupa o iesire cu ei tot singura la tine in camera esti, tu cu gandurile tale.
Am un an jumate de cand am iesit dintr-o relatie toxica, totul parea gol, parinii despartiti fiecare cu treaba lor, prietenii fiecare cu treaba si relatile lor, realizezi ca vine momentul cand nu ai pe cine te baza, asadar daca ai mult timp de petrecut tu cu tine, ar fi bine sa fie un timp de calitate, acea voce care iti vorbeste setata pe negativ trebuie sa dispara pentru ca incepi sa iti imaginezi lucruri negative care nici macar nu s-au intamplat inca cum ar fi, nu o sa fiu fericita, nu o sa-mi revin, nu o sa gasesc pe nimeni, uite asa te setezi pe negativ pe termen lung, poate pare o metafora cand vorbesc de voci dar trebuie sa devi constienta in momentul cand intr-o zi predomina gandurile negative mai mult ca cele pozitive. Incepe cu lucruri mici, incepe-ti dimineata cu bautura prefera, cu muzica preferata, cu micul dejun preferat, imbraca-te frumos astfel incat sa-ti dea o stare de bine, pune un stand up cand simti acele ganduri, iesi mai mult din casa daca simti ca nu ai stare, baga o pereche de casti in urechi si fa o plimbare, si nu strica nici putina cercetare psihologica, daca tot ai timp de ganduri care iti ocupa ore intregi zilnic ca sunt sigur ca asa e, poti petrece acele ore citind lucruri care te fac sa te descoperi, blogul acesta il recomand mereu fiind plin de subiecte faine si variate:
https://www.personalitatealfa.com/
E doar un exemplu, daca iti place ce vezi poti cauta si alti autori la fel de faini, uite 2 exemple de canale de Youtube foarte calitative:
https://www.youtube.com/@CristianStan
https://www.youtube.com/@AnaMariaDucuta
Nu e un lucru rau sa fii sensibila, cea mai frumoasa iubire am vazut-o la persoanele sensibile, dar poti fii sensibila in timp ce esti stapana pe emotile tale.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai repede cred ca esti pesimista si depresiva, odata ce te gandestti zile in fir la tot ce este mai rau si plangi fara motiv.
O rezolvare este sa iti cauti de munca ca sa-ti ocupi tot timpul asta inutil, pe care-l ai si in loc sa gandesti pozitiv sau sa faci ceva bun si frumos pentru tine, alegi numai trecutul rau si urat ca sa-l plangi.

Trecutul NU se mai poate schimba deloc, indiferent de ce ai face, nici timpul nu se mai da inapoi, asa ca, tu poti schimba prezentul si viitorul doar daca azi incetezi sa mai te agati obsesiv de trecut si sa urli fara motiv DACA faci ceva care sa te scoata din starea asta, ocupandu-ti mainile si creierul cu ceva folositor si util.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu un lucru rau, după cum vezi îți controlează viața orice mic detaliu

| JohnnydeFeer a răspuns:

Îți trebuie prieteni adevărați, problema e că greu îi găsești...