| madalinbb19 a întrebat:

Credeti ca in urma conflictelor din ultimele saptamani dintre Coreea de Nord si SUA, Coreea de Sud va incepe un razboi iminent in care mai multe state vor fi implicate?

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Coreea de Sud cu siguranta nu va incepe un razboi. Daca Coreea de Nord este atacata, ea va fi sustinuta de China si Rusia ceea ce ar produce un razboi mondial de proportii. Ei nu au de gand sub nici o forma sa atace.
In schimb Coreea de Nord care tot ameninta Coreea de Sud si Statele Unite, e posibil sa atace Seul-ul. In acest caz China si Rusia nu intervit si America cu Coreea de Sud ii cam nimicesc...si o bomba nucleara nu are cum sa ne afecteze pe noi.

3 răspunsuri:
| Comediantul a răspuns:

Draga madabb.
Nu sunt chiar in ministru de razboi, dar gandind logic, o astfel de izbucnire a coreei de sud ar fi foarte repede oprimata de NATO, SUA..etc.
Ei nu sunt sinucigasi deci nu cred ca ar risca, mai ales ca exista istorie cu razboiul din coreea. Chiar daca ar risca, nu ar avea prea mult timp sa se dezlantuie. Deci in afara de teoriea conspiratiei in care ar fi razboi deoarece unii producatori trebuie sa isi vanda armamantul, sunt foarte putine sanse sa se intample asa ceva.
Mai exista de asemenea posibilitatea de implicare a russiei pentru a avea loc de desfasurarea impotriva americii cum a fost si in Vietnam dar in ultima vreme Russia si SUA nu au avut tensiuni exagerate.
In concluzie nu cred sa se intample ceva.slabe sanse.
Toate cele bune

| Aurate a răspuns:

Salut! Dupa cate ai vazut in Coreea de Nord situatie e destul de ingrijoratoare, pe cand in Coreea de Sud cultura lor infloreste. Oricum cele doua tari sunt practic intr-un conflict, deci pot porni un razboi oricand. In acest caz nu cred ca SUA va sta de-o parte, deci daca ar fi sa fie un razboi va fi la nivel mondial...Doamne Fereste!sad

| denissemrr a răspuns:

Se spune ca cica Coreea vrea sa dea o bomba nucleara in zona, care s-ar putea sa ne afecteze.