| alinamarinela a întrebat:

Credeti ca in zilele noastre, mai conteaza cei 7 ani de acasa? daca DA-de ce marea majoritatea a tinerilor, NU stiu ce inseamna "cei 7 ani de acasa"? iar daca NU-de ce NU?

Răspuns Câştigător
| CenturyChild a răspuns:

Da cred ca conteaza si va conta mult timp de acum incolo pentru ca sentimentele si sufletul oamenilor vor ramane aceleasi (daca jignim, injuram sau spunem un compliment vor fi marcati intr-un fel. sau altul). Marea majoritate a tinerilor nu stiu ce inseamna cei 7 ani de acasa pentru ca asa ceva nu e "cool", nu e "tru" si nu e la moda...Nu observa diferenta dintre: " Arunca fa/ba incoa' ziaru!" si "Imi dai si mie te rog ziarul?"... Pana la urma tot primesc ceea ce si doresc asa ca ce conteaza bunele maniere... Al doilea motiv ar fi ca nimeni nu s-a gandit sa puna drept manual scolar codul bunelor maniere... big grin

16 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Conteaza foarte mult, si nu cred ca parintii nu se ocupa de educatia copiilor, cred ca acestia in dorinta lor de a se evidentia in fata prietenilor, colegilor, ajung ''sa uite " ce au invatat acasa...

mira
| mira a răspuns:

Conteaza foarte mult.Fiintele grobiene incearca sa conteste asta.Trebuie sa hotarasti in ce mediu social, profesional ai de gand sa-ti desfasori activitatea.Intr-un mediu elevat manifestarile lipsite de bun simt nu sunt admise. Cei care incalca manierele sunt marginalizati, dispretuiti, izolati, evitati.Nici macar in familie nu poti fi acceptatat, indragit daca nu dovedesti buna-cuviinta.

| Raiden a răspuns:

Da, e foarte important sa stii sa te portihappy.

| eek a răspuns:

Eu cred ca e necesar sa ai bun simt.sa stii sa te comporti in lume si sa nu fii catalogat drept nesimtit sau mai stiu eu cum.nu spus ca trebuie sa fii "cheie de biserica"...trebuie doar sa nu intreci masura in tot ce faci...
in ceea ce priveste tinerii din ziua de azi.asa e.nu mai stiu ce inseamna cei 7 ani de acasa.tocmai pentru faptul ca parintii nu i au educat .pentru a avea cei 7 ani de acasa...
sau in incercarea lor de a fi mai populari si mai straluciti printre prietenii din cartier... intrec orice limita.in orice chestie...de aceea nici nu ma mai mira intrebarile astea puse de copiii de 10-12 ani...

| Miяu a răspuns:

Da, conteaza foarte mult

Răspuns utilizator avertizat
| ailin a răspuns:

Eu sunt una din tinerele de azi dar chiar cred ca e necesar sa ai o doza de cei 7 ani de acasa ca sa nu pari in cazu fetelor o fata usoara si in cazu baietilor un nesimtit ca sa nu zic mai mult plus ca vine o varsta cand daca nu sti sa te porti nu obtii nimic din ce ai vrea si nu sti de ce dar sincer sunt chiar curioasa cati ani ai de pui intrebarea asta

| bluerose a răspuns:

Bineinteles, conteaza.
Nu stiu pentru ca nu se ocupa parintii de educatia lor, asta fiind 100% responsabilitatea lor.

| dianka_4861 a răspuns:

Este ff important sa stii sa te comporti in societate

| claw_4117 a răspuns:

Oricand conteaza, ce dai asta primesti happy

| alinamarinela explică:

@ailin : 21! Adevarul e ca, daca te uiti cu atentie in jur :pe trolee, autobuze, in tren, etc. observi-din pacate, ca "cei 7 ani de acasa" sunt absenti, dupa cum am scris, la "marea majoritate " a tinerilor, a celor de varsta noastra.asta ma descurajeaza oarecum, si in acelasi timp-sunt dezamagita; apoi, ma uit la colegii de faculta-ei, sa i vezi :care mai de care se intrec in vorbe cat mai grosolane, ca sa para cat mai cool-daca a fi cool inseamna sa ti folosesti tot arsenalul de cuvinte naspa, si sa te comporti ca un badara/necioplit/nemanierat/needucat.lipsa totala de cultura, in schimb.competitiile de a fi "mai cumva" decat celalalt continua...lucrurile astea, ma scarbesc-pe bune; si e pacat-prea putini baieti educati si prea putine fete cu capul pe umeri...

| mmamiruna a răspuns:

Eu una cred in acesti 7 ani. Deoarece consider ca am reusit sa devin ceea ce sunt doar prin intermediul lor!

| pinkangel a răspuns:

Normal k e important... da din cauza anturajelor unele chestii se uita... cum ar fi bunele maniere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei 7 ani difera de la generatie la generatie important ramine totusi ce vrei tu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu au primit-o de la parintii lor si nuci nu au idee poate ce aceasta educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vorbiți lume?! Care 7 ani de acasă? Voi nu vedeți ce se face cînd ieși în stradă?! Nu mai sunt timpurile cînd trebuie să înorci al doilea obraz cîn ai fost lovită pe primul! Este important să fii la locul tău, chiar dacă uneori ești luată ca needucată! Acești 7 ani sunt doar o aparență.