| rox a întrebat:

Credeti ca la 15 ani e tarziu sa ma apuc de chitara? mama asa imi zice, ca trebuia s-o fac de mica. dar eu cred ca face asa doar sa scape de minelaughing

18 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Niciodata nu e tarziu sa faci ceva. Daca incepi sa canti la chitara si iti place continui. Si daca nu te prea pricepi prima data, straduieste-te! Oricine poate face orice! Spune-i mamei tale doar prima data sa incerci (sa mergi la cursuri sau chiar sa iti cumperi tu o chitara) si daca iti place continui. Daca vrei sa ajungi cantareata la chitara depinde si de motivele tale. Unii doresc sa faca ceva ca sa castige bani, altii doresc din placerile vietii. Eu cred ca daca lucrezi bine castigi si bani.Este mai important sa faci ce iti place decat ca sa castigi bani.De exemplu te-ai angaja ca dresor de lei pentru ca se plateste bine (dau un exemplu). dar daca tie ti-e frica de lei sau nu iti place acest serviciu nu poti sa lucrezi pentru bani. Incearca sa ii spui mamei tale ca niciodata nu e tarziu sa faci ceva.Bafta!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Niciodata nu e tarziu sa faci ce iti place, sau mai bine mai tarziu decat niciodata.

| maryana5 a răspuns:

Si la 18 ani mi se pare ca esti mica pentru. chitara big grin
well asta a fost metoda mai scurta la:"treci pe scena si zguduiei! \m/ "

xoxooo, mary peace sign

| Farcas a răspuns:

Nu e chiar asa de tarziu. Daca chiar iti doresti asta, apuca`te cat mai repede, sa nu mai pierzi timpul. Poate peste cativa ani, te vedem la tv smug

eileen
| eileen a răspuns:

Eu te incurajez sa inveti daca iti place, niciodata nu e prea tarziu. Am vrut si eu sa invat chitara, aveam vreo 18 ani dar cand am vazut ce bataturi in degete am, am zis ca nu e de minehee hee

| Parintele a răspuns:

Nu e deloc tarziu. Este chiar foarte potrivit.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Las-o pe mama cu parerea ei, du-te la scoala populara de arta, si cere parerea exact dela profesorul de guitar! Success!

| Elly4all a răspuns:

Buna, niciodata nu este prea tarziu sa incepi dar era bine si cand erai mica dar daca nu ai avut posibilitatea atunci acum nu mi se pare ceva ineregula. da te inteleg asa face si mama zice ceva negatv ca sa scape de mine. dar nu te lua in totdeauna dupa ea. apucate nu mai sta pe ganduri.succes
ByehappyElly

| CrucifiedCountess a răspuns:

Daca chiar vrei. poti sa inveti si la 60 de ani.it's never too latetongue

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Stiu oameni care au inceput sa cante la chitara pe la varste mai mari: 18-30 ani. E chiar mai bine sa incepi de la varsta asta, deoarece e foarte greu sa canti la chiatara cand esti mica (iti trebuie niste degete mai lungi decat a unui copil de 5 ani pentru a forma un acord). Tot ce iti trebuie e o chitara buna (una acustica, are griful mai subtire si poti sa canti mai bine. Ai grija sa iti iei acustica si nu clasica (cea clasica are griful mai gros si corzile din nylon). Chitara electrica are griful la fel de subtire ca cea acustica, dar e mai greu sa incepi direct pe ea. )

| cutza a răspuns:

Ba nu nu e tirziu deloc, poate acum e chiar mai bine, deoarece o sa inveti pentru ca tu asa vrei si o sati dea o senzatie de implinire si satisfactie enorma cind o sa termini de invatat, te asigur! Prietena mea tot pe la 15 ani a invatat (tot la chitara)si i-a placut atit de tare incit sa invatat si la tobe!happy happy big grinAsa ca INAINTE!

| FearNoEvil a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci. Daca e doar de distractie sau e ceva ce-ti doresti mult, niciodata nu e tarziu.

| rox explică:

Multumesc mult pentru sfaturi!
O sa vorbesc serios cu ai mei.Gata, mi-s-a pus pata pe chitara si n-o las!happy

| sweetangeloana a răspuns:

Nici o data nu e prea tarziu! Pt chitara nici o! data nu e prea tarziu dar cum iti scriu si ceilalti mai jos Nu mai pierde timpul si apucate de invatat! poate se naste o vedeta! Succes multt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta nu are dreptate daca tu asa ai hotarat de la 15 ani sa canti la chitara.Nu e deloc tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inceput de la 13 ani.Am cintat bine o perioada. N-am mai pus mina deloc si, acum daca as incerca, sint aproape sigur ca as cinta destul de bine dar s-ar auzi nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este deloc tarziuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani si vreau sa ma apuc acum dar imi era frica ca ar fi prea tarziu asa ca am inceput sa citesc pe net despre chitaristi in special cei de peste 14 ani si am gasit destui asa ca te sfatuiesc sa mergi inainte si sa-ti iei o chitara.