| Unique a întrebat:

Credeti ca Romania se va schimba vreodata in bine? sa nu mai existe certuri, batai, violenta, rele, oameni rai, uraciosi, mincinosi, invidiosi? Credeti ca poate fi salvata? Tu ai vreun gand cum sa imbunatatesti TARA ROMANEASCA in care traim in bine? Ai fi de acord? Eu total sigura 100% DA. Tu?

Răspuns Câştigător
| anonim's a răspuns:

Draga uite cum sta treaba suntem multi tineri muncitori unii stabiliti in strainatate; Romania nu s-a schimbat in bine de acum 20 de ani pana nu intra un presedinte la putere correct sau macar unu
ce tine cu tara lui no sa se schimbe pana atunci o sa fie in continuare asa de rau in tara nimanui ca numai sunt doar romani avem de toate si mai ales unguri moldoveni ...etc nu ca as avea ceva cu ei si ei sunt persoane ca si noi si isi doresc un viitor, sau un viitor copiilor ce ii au asa ca fiecare merge unde vede cu ochii daca ai rude sau ceva in alta tara te sfatuiesc sa pleci cu cateva diplome de calificare si un permis de conducere altfel n-ai cum sa te descurci pe cand in ro nu ai ce sa faci e multa hotie...restu le stii fiecare cum poate pe curand popicei si gandeste pozitiv doar la viata ta.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Tara asta ar trebuie reinventata cu totul.Incepand de la cetateni si pana la cea mai mica institutie subordonata.Cand te referi la romani in general spre un strain niciodata sa nu te astepti la cuvinte mari. Avem o imagine de popor oribila care ne reprezinta totusi. N-are sens sa ne lamentam degeaba si sa fim raniti in orgoliu:cum ne-am asternut asa dormim. Iar ca sa comentezi situatia politica din Romania n-ai nevoie decat de trei cuvinte:un mare excrement.Nu se pune probelma ca daca erau altii era mai bine; exclus nu, si aia furau la fel, grav e ca cei mai rai, mincinosi, corupti oameni se afla in postura de a promulga legi si culmea de a da lectii de morala, romanilor. Tara asta e fara sperantaI don't want to see

| Alexxe a răspuns:

laughing LOL laughing Nici o tara din lume nu e in stare sa faca asta. Asta inseamna omenirea prin definitia actuala. Asculta. Nu te mai lua dupa mass media, care, pentru unele interese, degradeaza istoria si prezentul in care traim, si ne considera intr-un fel inferiori celor din vest. Diferenta e ca, ei au bani pentru fite, noi nu avem bani pentru fite, dar toti, mintim, invidieem, suntem uneori violenti. Crede-ma, acestea nu pot fi controlate, se intampla pe tot globul, fara sa iti dai seama.'' E o senzatie ce-mi nazare, ca lumea e pe cale de autoexterminare''

| ioandreii a răspuns:

In alte tari nu exista certuri, batai, violenta, rele, oameni rai, uraciosi, mincinosi, invidiosi? Cred ca schimbarea tine de fiecare in parte. Se spune ca cine se aseamana se aduna, si daca tu esti un om deosebit (nu esti dusmanos, invidios, uracios etc) atunci vei traii intr-un mediu placut si daca vor face la fel majoritatea oamenilor se va schimba si Romania.
Partea proasta e ca toti avem o parere buna despre noi si la defectele noastre gasim scuze de genu: e doar nu sunt singuru care face asa, e din cauza sistemului, nu am vrut dar nu am avut incotro, ei doar oricine mai fura cum sa traiesti altfel, nu eu anturajul, etc.

| ioandreii a răspuns:

Are dreptate SkiponeZ prin diferite tabere si simpozioane am cunoscut tineri din Irlanda, Germania, Franta si Grecia mereu comunicam, si aceleasi intristari si griji au ca si noi. Francezi spun ca Franta a ajuns metisa, cei din Irlanda urasc Londra cu politica ei, doar in Polonia par mai multumiti de guvernare dar duc lupte grele impotriva globalizari. Deci cheia succesului e sa-ti pastrezi adevarata identitate, oricat ar denaturao massmedia platita, altfel esti o frunza-n vant, ce dispare in curand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania nu se va schimba niciodata. Am plecat si nu am de gand sa ma mai intorc niciodata.(nici macar intr-o minivacanta). Bine zic Deutsch ca Romania is gypsy country. Pentru ca pe unde mergi ii intalnesti, putini mai sunt cei onesti.