| anonim_4396 a întrebat:

Credeți in caracteristicile specifice ale zodiilor?

3 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Crezi în chestii fără nici o valoare științifică, fără nici cea mai mica proba a existentei lor și complet inutile?
Mai trebuie sa răspund?
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Exista un anumit profil psihologic, un tipar psihologic mai bine zis, care e cuprins in fiecare semn zodiacal. Si cum acest tipar e mai degraba general decat specific, daca ti se potriveste o parte cat de mica, esti tentat sa adopti si partea care nu ti se potriveste, ca sa infeplinesti toate caracteristicile zodiei tale.
E un mod simplu de a influenta si manipula oamenii...de altfel.
Insa. O intrebare de bun simț pentru ratiune. De ce gemenii, desi sunt nascuti in aceeasi zi, la aceeasi ora aproximativ, in acelasi loc, etc. etc. pot avea personalitati total diferite? Acolo nu se mai manifesta semnele zodiacale? Daca nu se manifesta inseamna ca nu au valabilitate universala. Si daca nu au valabilitate universala, inseamna ca totul e fake.

| elennax a răspuns:

Eu cred. Au fost multe situatii in care mi s-au dovedit a fii "accurate". Dar nu e sanatos sa te iei numai dupa zodii.