| MistarGoGu a întrebat:

Cu ce joc / jucărie *( scumpă / greu de gasit ) va " terorizati " părinții in copilărie sa va cumpere? Ce tehnici de convingere / santaj funcționau?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca mi-am terorizat tatal sa imi cumpere in copilarie acea consola 'terminator II' care era o copie dupa consola Nintendo (NES),
copia ca si originalul erau jocuri video cu casete, m-am indragostit de acea consola si de castele acelea galbene, ce amintiri imi trezeste si acum laughing

ca si tehnica de convingere am folosit metoda "batutul parintilor la cap", zi de zi, pana mi-au cumparat!

| VoidEternal a răspuns:

Trenuleț de jucărie. happy

Din păcate cererile mele nu făceau banii sa se materializeze, așa că după câteva încercări am renunțat.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu am fost genul ala de copil. Am fost crescut la modul : "Atata avem, deci nu ne putem permite" Si nu prea ma deranja asta pentru ca parintii mei din fericire observau atunci cand mie imi lipsea ceva ce majoritatea copiilor din cartier aveau. Adica de exemplu cand aveam in jur de 8-10 ani majoritatea aveau atunci zmeie. Tu ca parinte daca vezi in fata blocului 10 copii ca se joaca cu zmeiele, e imposibil sa nu te gandesti ca ar trebui sa cumperi si tu unul pentru copilul tau. Asta in cazul in care ai bani. Daca nu ai bani, aia e.
In cazul in care nu sunt bani, ar cam trebui sa ai skilluri de comunicare de mic sa te joci cu ceilalti care au laughing.

| Simpatic a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Tu ai fost un copil inascut inteligent, noi ceilalti eram mai mult tabla stearsa gen, pana aici am fost usor ironic

dar e vai si amar cum sunt copiii din ziua de astazi care sunt crescuti fara 'palmuta la fund' de rigoare, sunt crescuti dupa manuale de parenting scrise de tot felul de habarniste si psiholoage care au facut scoli online...copilul numai cunoaste nicio forma de respect si nici nu are vreo teama de parinti (bineinteles nu promovez ideea ca parintele trebuie sa bata copilul in niciun caz, prin acea palma la fund!)
la adolescenta lovesc batrani, injura profesori etc de ce oare? si de ce oare cei din +90' nu faceam asa? ca noi nu ne-am inascut cu tableta si wi-fi-ul in bratewinking
fiecare generatie este cu adevarat unica si diferita, dar parca se merge spre rau...

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

3-4 *( maxim ) palmute la popou gol sunt harjoneala nu bătaie! In comparatie cu CALAII care folosesc nuiele sau curea si dau pana se pi$@ copilu pe el de usturime si nu mai sta o saptamana pe fund! Dar asta ca ultima solutie cand vorba buna si explicatiile le intra pe o ureche si le ies pe alta!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Pai da de palmute vorbesc mai sus, nu de bataie
nici palmuta nu prea mai exista in ziua de azi
de aceea la 14 ani fac ce fac pustii teribilisti
si eu am fost rebel dar pana la un punct, nu puteam sa vorbesc urat cu oamenii mari sau sa am figuri asa cum au multi amarati de astia mici de ani in ziua de azi

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Pai cei mici inainte de 89 care au trait adolescenta si viața de adult in " Jungla Românească " acu transmit copiilor lor bazaconiile " progresiste " de 2 Lei!
Trăiesc de 12 ani prin Be.Ne.Lux Danemarca si Suedia. Si acolo mai sunt beizadele si răsfățați dar nu ca la noi!
La cea mai mica urma de " rebeliune " sau proasta purtare taticu sau mămica din mobilebanking de pe telefon blochează card-ul beizadelei 2 sau 3 săptămâni sa vezi cum revine la normal. Mai scapă la astia mai mici cate o urecheala, un stat 15 minute singur in camera pana trec dracii! Pe aia " arsu " la bani ii linisteste imediat!

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Oricum acolo se stie de FRICA legilor si amenzilor nu isi permit sa facă talentele ce le fac astia la noi, drift-uri noaptea prin parcări de mall, liniute cu masini si alte măgarii!
Ca mai trag ei cate o " iarbă " in tari unde se tolerează consumul e alta treaba dar sa se urce beți sau drogați la volan NO WAY ca înfundă puscaria indiferent CINE e taticu sau mămica!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da, si pe langa asta tine si de cutumele, legile nescrise ale diferitelor popoare, daca vrei o anumita forma de civilizatie specifica fiecarei tari, transmisa de la om la om, de la generatie la generatie.
noi ne credem democrati ca si tara dar traim tot cu frustrarile din comunism, de asta multi melteni aici umplu parcarile cu tigai mana a 15-a vrand sa para ce? au unii cate 5 masini si sunt 2 persoane care conduc din casa! vor sa para bogati, avuti sau ce anume? vor sa arate acum in 2024 vecinilor lor ca si ei sunt cineva...amaratii, cica cu cat incerci sa te dai mai bogat cu atat esti in realitate mai sarac!
in timp ce in tarile mult mai civilizate si dezvoltate, pe care le-ai mentionat precum Suedia, Elvetia etc nu ai de ce sa te dai mare ca ti-ai luat tu ultimul model de Bentley, ca opreste unul langa tine la semafor cu ultimul model de Bugatti de 5 milioane euro si te face de ras...la noi toti cocalarii si frustratii care nu aveau acum 10 ani ce manca, de cand si-au scos iubita la produs si manaca doar shaorma, se cred adevarati zei si oameni de afaceri!
deci tine de cutuma, de cum suntem noi ca tara, de cine suntem populati majoritar ca tara, de faptul ca fraierii de ieri sunt regii de azi, sau cel putin se cred asa!
ca romani abundam majoritar in incredere falsa, aroganta, harfe de 2 lei de barosani de astia cocalari care se dau mult prea mari pentru nivelul lor! pacat ca astia au devenit o majoritate, caci stiu si ca romanii mei sunt multi pe la NASA, si aceia ne fac cinste nu MELTENII care au isi dau grade de smecheri!
eu nu am respect pentru cocalarii astia de 2 lei, ci pentru acei oameni care au luptat sa faca cele mai bune scoli din lume, pentru a reusi sa se angajeze in anumite laboratoare si zilnic sa studieze si sa incerce sa descopere vaccinuri si pastile contra unor afectiuni grave, actuale!
imi este sila de toti "regii" si "printesele" astea care traiesc ca sa manance...si cand le vezi si auzi impresiile...
astia suntem majoritar ca si natie, din pacate si mai putin precum dexterii de la NASA, cei care ne fac cinste ca sunt acolo! si doar ei toti romanii care lucreaza cinstit fara sa isi vanda "moralitatea" in vreun fel!

altii sunt democrati ...noi abia am ajuns!

| LisaJulie a răspuns:

Nu i-am terorizat, mi-au cumpărat de ziua mea o casa de ponei destul de scumpa! Dar eu eram foarte atașat de jucării și imediat ce am primit-o numai cu ea ma jucam

| Simpatic a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce frumos! casa de ponei si bineinteles ca poneiul tau era roz si cu corn in frunte nu?winking

| LisaJulie a răspuns (pentru Simpatic):

Aveau mai multe culori