| anonim_4396 a întrebat:

Cu totii stim acele pistoale,slabe, de jucarie cu bile din plastic, pare-mise.Am o impresie ca sunt catalogate dupa un grad de putere cand e vorba de viteza unei bile cand e trasa,de ce? Cand eram mai mic aveam o pusca,gen shotgun,era EXTREM de puterinca,si avea bile de plastic, daca te nimerea o bila din aceea in picior de aproape iti facea vanataie.A fost cumparata de un prieten la un festival din oras daca-mi amintesc bine, in nici-un caz de la vreunu`care vindea pe ascuns sau mai stiu eu ce.Acum si intrebarea,exista un nume sau ceva de genu`pentru pistoalele/pustile din acestea MAI PUTERNICE care nu necesita prin lege vreun permis sau act? As avea nevoie de un pistol gen acel shotgun de care v-am detailat mai sus,pentru ca zona in care ma aflu e destul de rau-famata si plina ochi de hoti,vagabonzi etc(cei care traiesc in asemenea zone stiu despre ce e vorba,jafuri, batai, amenintari ...ma rog intelegeti situatia in care ma aflu nu numai eu ci si restul adolescentiilor de prin cartier, mai ales in asa o zona proasta). Daca cineva detine ceva informatii si-mi poate oferii niste detalii UTILE(daca nu stii frate nu raspunde ca nu ne pierdem nicicare timpu`degeaba happy ) pe privat sau aici, ii ofer funda.O seara placuta tuturor!

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Nu preferi un spray paralizant mai bine? Pistoalele cu aer comprimat mai nou necesita permis port-arma. La cele de jucarie cu bile bineinteles nu trebuie nici un act dar ma indoiesc serios ca politia accepta ca o persoana sa se plimbe pe strada si cu unul de jucarie din cauza ca poate fi usor confundat cu unul adevarat! Cand se joaca pe timp de zi copii mici cu ele poate nu e o problema dar seara un adolescent cu un pistol la el te ia garda si fara sa faci nimic.

| anonim_4396 explică (pentru valentino52):

Frate ai avut cea mai buna idee din saptamana asta! Nici nu stiu de ce m-am batut capul cu pistoalele ..Ai funda!
Multumesc si celorlalti pentru timpul acordat, aveti voturi folositoare etc big grin.

6 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Nu exista nume special pentru ele, am avut si eu una care chiar facea vanataie(mica).
Dar nu cred ca poti speria pe cineva cu un pistol cu bile, sau in cazul asta pusca.

| anonim_4396 explică (pentru dragos9234):

Nu e vb. de speriat, e vb de tras, eu mai circul si noaptea prin zona si na...are cineva in zona bile de FIER, as putea lasa cateva vanatai urate de sa-i satur pe unii, dar na daca nu stii ceva despre modelul respectiv sad. Mersi oricum

| dragos9234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bilele de fier sunt mai tari, pot provoca rani mai serioase dar sunt de asemenea si mai grele si nu cred ca pot avea suficienta viteza trase din un pistol facut pentru bile de plastic.
Du-te la magazine cu jucarii, cauta peste tot si cred ca gasesti
Scuze ca nu pot fi de mai mult ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru dragos9234):

Macar ai avut bun simt frate, ca am mai intalnit un dobitoc care facea pe inteligentu`la alta intrebare de-a mea, vorbea am-p-lea :\ mersi

| Catalin_Robert_1990 a răspuns:

Motanelul_iubitel_18 add si iti explic