| DragosEsteCuTheAngel a întrebat:

Cum a fost cand ati fumat prima tigara? De vreo cateva zile ma bate gandul sa incerc, avand in vedere ca mai multi prieteni de ai mei fumeaza. Hmm?

Răspuns Câştigător
| ColorfullColors a răspuns:

Daca tu ai fii singurul dintre prietenii tai care ar putea spune "eu n-am fumat niciodata, nici nu intentionez", nu te-ar face asta mai special decat ei?
Si sa nu crezi ca nu te integrezi daca nu fumezi. Daca nu te integrezi, e sigur din alt motiv. Prietenii adevarati nu te exclud doar pentru ca nu fumezi.
Am fost si eu in situatia ta. O faci pentru ca iti place de cineva care oface, vrei sa-i atragi atentia, prietenii tai fumeaza, vrei sa pari mai rebel... Sunt multe motive.
Eu zic sa n-o faci. Nu pierzi nimic.
Crede-ma pe cuvant.
Hainele o sa-ti duhneasca a fum, ce sa mai zic de respiratie si de ce gust o sa ai in gura dimineata, daca te apuci de fumat.
Si sa nu crezi ca o s-o poti ascunde prea mult timp de parinti.
Daca totusi nu te-am convins si tot vrei sa incerci... Incearca. Daca o sa-ti placa primul fum (imposibil), poti sa si fumezi.
Dar asa n-o sa poti sa spui ca n-ai fumat niciodata, si poate mai tarziu o sa vrei sa poti sa te intorci in momentul ala si sa-ti dai o palma.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Laso in ea de tigara si nu sta in fum ca sa nu fi fumator pasiv ca tragi probleme mai incolo.

| ElenaSA a răspuns:

N-am fumat si nici nuvreau sa ma apuc. As cheltui bani aiurea pe fum. Si as avea fata afumata si neagra ca o pruna. Mi-as face griji daca am ceva cu plamanii. Da e sa-mi fac eu rau? Ce mi-ar aduce in plus tigara? Sa par in pas cu moda sau prieteni mai multi? Nu are efect tigara aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am fumat și nici nu voi fuma vreodată.

| AktivShack a răspuns:

Salut.
Doar pentru ca ceilalti fumeaza nu inseamna ca trebuie sa te apuci si tu.'Bagand tigara-n gura, iti bagi incetul cu incetul sanatatea-n spital'. Fiindca nu am fumat, nu am cum sa-ti spun cum a fost.Toate cele bune.

| Iordache_Teodor_1995 a răspuns:

Doar ca ceilalti fumeaza nu inseamna ca trebuie sa fumezi si tu.
Tigara este foarte nociva pentru corp.
Nu iti recomand sa te apuci de fumat doar din simplul fapt ca ceilalti fumeaza.
Daca ai fi suparat sau nu ai fi avut vreo cale prin care sa te calmezi, da, ar fi de inteles.