| MVPSH a întrebat:

Salut, am 13 ani si am mulți prieteni care fumează, vreau si eu sa încerc o data sa vad cum este, doar o țigară. Mi se poate întâmpla ceva grav? Adică pot face cancer dintr o singur țigară sau altceva? Apropo, eu le am zis ca am mai fumat la 9 ani pentru ca nu voiam sa fiu singurul din gasca care nu a mai fumat niciodată asa ca am mințit. Se vede la primul fum ca nu am mai fumat vreodată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu poti face cancer dintr-o singura tigara dar eu consider ca daca incepi odata o sa o faci si a doua si a treia oara si tot asa. Mie nu mi s-a parut niciodata cool sa fumezi si sa faci tot felul de lucruri idioate pentru ca ii vezi pe colegii tai ca le fac. Problema ta ce faci cu sfatul meu, poti sa faci sau nu ceva pe el, dar daca te iei dupa altii, esti acelasi ca majoritatea, aceeasi oaie care face totul sa fie cool dar neiesind cu nimic in evidenta.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Poți face cancer la plămâni de la o țigară, dar ai nevoie de "teren" pentru cancer, deci cei mai mulți oameni nu vor face (cel mai probabil nici tu, decât în cazuri rare).

Off-topic: nu devii dependent după o țigară. Eu am fumat prima oară în prima zi de liceu, fix în ziua deschiderii. Am fumat o vreme din cauza antujarului (câteva luni), apoi m-am oprit din fumat și am rămas cu același anturaj.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O sa se vada pentru ca n-o sa stii sa tragi

| Donsavas a răspuns:

Stii ce e mai smecher? Sa poti socializa deschis fără să ai vicii de genul. De ce crezi ca eu nu fumez? Nu asociez șmecheria cu fumatul. Ba din contra. Cunosc băieți care fumează și asa n au un leu in buzunar si se vaită de asta. Unde ajung ei cu asta? Ce construiesc bun in viata lor daca isi iau o tigara zilnic?

| costinvlad a răspuns:

Nu este bine sa fumezi. Iti distrug plamanii.

| Edmonds2342 a răspuns:

In primul rand: DA, se poate întâmpla ceva grav dacă încerci odată. Și anume, încerci prima data, după mai încerci o data și după iar, și uite asa devii dependent. Și nu vrei sa fii dependent de asa ceva.
În al doilea rand, lasă-te de anturajul asta, te rog! Nu încerca să fii pe placul lor, ei vor doar sa te tragă în jos, după ei. Ai mare grija la alegerile "mici" pe care le faci în viata. Numai bine!

| Savas10 a răspuns:

Buna! Cand eram mica si eu spuneam minciuni cum ca eu mai fumasem, eu mai facusem, eu mai mersesem, etc. Dar mai tarziu am realizat ca nu trebuie sa imi fie rusine cu lucrurile daunatoare pe care nu le-am facut, ci ar trebui sa fiu mandra de mine. Presiunea colectivului e foarte mare, mai ales a anturajului, dar e o dovada de putere si ambitie sa spui NU. Nimeni Altu are o melodie numita,, Uite cum e" in care spune "Si poate ca odata o sa intelegi si tu/ De multe ori in viata e bine sa spui NU".
Bafta in construirea unui caracter puternic si neinfluentabil!

| TFlorentina8050 a răspuns:

Nu esti smecher daca fumezi, nu fuma, lasa i e ei sa fumeze, tu ocupa te cu alte activitati, nu stiu daca o sa faci ceva dintr o tigara dar sigur o sa cotinuii si cu ele o sa devina grav! Nu fuma, nu ai de ce!

| Jeke a răspuns:

Nu fuma si nu incerca, atat iti zic pentru ca creeaza dependenta de la prima tigara si e foarte greu sa te lasi. Oricum, nu faci cancer de la o tigare