| iuliana_5601 a întrebat:

Cum am zis pe 29 decembrie mi-a venit ciclul PRIMA DATA la varsta de 15 ani jumate. si nici pana acum nu mi s-a terminat maine este a saptea zi credeti ca e din cauza ca sunt mai grasuta? sau din cauza ca trebuia sa-mi vina mai demultcrying
p. s. am obs cateodata cand ma sterg la toaleta cateva chegulete de sange pe hartie... dar mici nu mari... credeti ca e ceva rau?sad bunica mea spune ca nu e nk rau ca ma curat s ca e asa din cauza fpatului ca mi-a venit tarziu.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O mentruatie de 7 zile este absolut normala. Se poate accepta ca normala o menstruatie de pana la 10 zile, mai ales ca este prima. Nu are legatura nici cu greutatea, nici cu varsta, pur si simplu este o menstruatie normala. Si micile cheaguri sunt normale, fiindca sangele stagneaza in uter si vagin si se coaguleaza.

| Maariiaa a răspuns:

Buna! Ce spune bunica ta este adevarat. Ti-a venit chiar la aproape de limita venirii ciclului menstrual. Ai grija cu igiena si ce tampoane porti pentru asta. Orice mic detaliu neglijat iti va afecta datorita faptului ca a intarziat asa mult. Orice nu este in regula discuta cu mama si bunica ta, iar daca este ceva grav, nu pune intrebari TPU ci du-te la ginecolog degraba. Te pup, succes si sanatate!
P. S Sper ca te-am ajutat!

| BurpleNurples a răspuns:

E normal, asa se intampla vreo catva timp pana cand se reguleaza. Si nu ti-a venit prea tarziu, nu-ti fa probleme, va dura ceva timp, dar apoi va fi in regula.

| uniK_4184 a răspuns:

E normal prima data cand vine de obicei dureaza pana la 7 zile in mod normal termenul maxim dar organismul tau este in plin proces de schimbare si curatare nu te speria