| Iordanut a întrebat:

Cum as putea sa depasesc frica de a vorbi atunci cand sunt ascultat online? Nu zic ca nu e mai bine online, in realitate eram si mai terifiat, dar nici aici nu ma simt chiar atat de confortabil si cand trebuie sa vorbesc incep repede ca sa termin la fel de repede sa scap. Nu e chiar ok pentru ca nu se mai intelege nimic, nu mai pun accent pe cum vorbesc, intonatie, pasiune, ci doar ca un robot.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai analizeaza si scapa de ea.
Care este cauza? De ce te temi cand vorbesti online? Dar cand vorbesti fata in fata? Este tot aceeasi chestie.

Te gandesti prea mult la asta, poate chiar excesiv. Nu trebuie sa te mai gandesti, in primul rand. Considera toti oamenii egali, indiferent cu cine stai de vorba, si ca stai de vorba cu un presedinte sau cu un coleg. Trataza-i pe toti ca unul, fara sa te astepti la ceva din partea lor. Sunt oameni, tot ca tine happy

Ar fi si frica de a fi judecat, dar de catre cine? Iti este ca zic ceva colegii? Profesorul? Cine, ce sa zica? Da-i incolo, numai nu ii prea pasa de asta, doar tie, nimeni altcineva nu se streseaza, asa ca merita?

Era o poveste cum ca un calugar care medita si incerca sa isi controleze corpul si sa isi stapaneasca emotiile, a meditat asupra acestui lucru cativa ani buni. Dupa s-a dus sa se intalneasca cu un reprezentat de stat (sau presedinte, nu mai stiu exact) si cand a dat mana cu el i-au transpirat mainile si a simtit o senzatie ciudata in inima. Dupa s-a intors si a meditat iar, zicand ca nu a terminat si nu era pregatit.

Si asa si este, noi suntem oameni, asta facem noi, tot ce circula printre noi ar trebui sa fie normal ^_^. Asa ca indiferent de asta, nu iti face asa multe griji. Bafta sa ai!

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să te calmezi și gândește-te că nu te mănâncă nimeni.

| Cosmin89321 a răspuns:

Bai,voi fi foarte sincer,mi-era si mi-e frica sa vorbesc in fata clasei, da poti sa iti spui in gand bag pl, ma duc spontan, ce-o fi o fi, da cu un ton fericit, aproape zambind.Va fi greu primele doua dati, dupa va fi asa usor, asa sa faci si daca vrei sa scoti pe una in oras. Eu nu stiu de ce tremur cand sunt foarte excited, da bag pl.

| M2gd2R a răspuns:

Începi prin a-ți controla atât gândurile, cât și emoțiile. Până la urmă din cauza gândurilor apar emoțiile de orice fel.
Dacă te știi agitată de fel, îți recomand să practici respirația conștientă (inspiri 4 secunde, ții 4 secunde, expiri 6/8 secunde) - asta o să te ajute, fiindcă tu numeri secundele și îți distragi atenția.
Revenind, înainte să răspunzi faci asta, devii conștientă și prezența in momentul actual și așa te poti controla mult mai bine.
Normal, ca orice alt lucru, se va îmbunătăți prin practică. Așa că..successs!☆