| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de frica?
Mereu mi.e frica sa vorbesc cu cineva atat in online cat si in realitate.
Mi-e frica sa ies din casa.

Ce pot sa am?
Cum scap de aceasta frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Este anxietate, nu frica. E diferenta. Anxietatea fiind o boala, trebuie luat tratament medicamentos prescris de psihiatru.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Anxietate sociala, mergi la psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste sociofobie. Prin terapie la psiholog poti scapa de aceasta frica.

| Kevinn2000 a răspuns:

Frica este ceva de care poti scapa. Nu este usor, dar nici greu, consider ca poti scapa doar cu ajutorul gandurilor pozitive.
Hai sa-ti dau un exemplu...
Sa zicem ca iti e frica sa conduci o masina, da? Tu crezi ca daca te urci la volanul unei masini si stii sa conduci, doar ca iti e frica sa conduci pentru ca vei face accident, pana ce nu incerci sa conduci o mica perioada de timp, nu vei scapa de aceasta frica.
Deci incearca sa comuni usor usor pe internet cu oamenii, apoi si in realitate. Gandeste-te cum de alti oameni pot face asta si tu nu? Ce au ei mai special fata de tine? Tu de ce nu poti? Ei de ce nu au aceasta frica? Crede-ma ca, cu ajutorul gandurilor poti scapa usor de frici. Viata este scurta si trebuie traita.
Nu lasa frica sa te domine, se poate sa iti fie si mai frica, sau poate deja ai ajuns la frica maxima pe care o poti avea. Puterea mintii chiar exista si este extrem de puternica. Daca chiar iti doresti ceva foarte foarte mult si te gandesti mult si intens la acel lucru, se poate intampla, chiar daca pare extrem de imposibil pentru tine sa se intample asa ceva. Mie mi s-a intamplat asta si e chiar uimitor. De atunci stiu sigur ca exista o entitate sau mai multe...
Poti sa folosesti ceea ce ti-am zis. Apoi sa-mi zici daca ti-ai rezolvat problema sau nu...
Succes.

| Edmonds2342 a răspuns:

Încearcă sa te deschizi mai mult fata de o persoana apropiata, după care ia alta persoana ceva mai puțin apropiata și tot asawinking succes!

| mariuscdrz a răspuns:

Du te la un psiholog

| Claudiugg a răspuns:

Nu ai nimic in penisul meu, din moment ce ai pus o intrebare online si vorbesti cu alte persoane inteligentule.

| ziftode a răspuns (pentru Claudiugg):

Sa pui o intrebare on-line e cu totul diferit sa iesi din casa sau sa te astepti continuu ca dupa fiecare colt sa apara ceva care sa te muste
asa ca lasa omul in pace, are si asa o problema destul de groasa, chiar daca tu nu iti poti imagina cat de rau e, asa ca ti se pare degeaba!

se numesc atacuri de panica, adica respectiva chestie fluctueaza, eu am avut asa ceva, insa din pacate nu iti pot da o solutie, si asa deja ai primit un mesaj de neincredere, pe mine m-a ajutat cineva intr-un fel pe care daca il postez aici nu numai ca nu o sa ma creada nimeni, dar nici nu o sa te ajute pe tine cu nimic.

daca, chiar vrei, poti sa imi dai un PM, dar ma indoiesc, serios, ca tu o sa reusesti sa gasesti pe cineva care sa iti faca aceeasi solutie, in plus nu e deloc garantat 100% ca o sa mearga sau o sa ramana permanent rezolvata, eu cred ca am fost norocos la treaba asta.

ce poti sa faci e sa te duci la doctor, AI O PROBLEMA MEDICALA **REALA**, si nu e o gluma, de la nu poti sa iti traiesti viata, pana la depresie cronica si chiar suicid, deci doctorul chiar o sa trateze problema FOARTE SERIOS!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Atac de panica suna a ceva pe care il ai un singur moment, insa "atacuri de panica" inseamna ca frica respectiva fluctueaza, uneori e foarte, foarte vaga, alteori vezi negru in fata ochilor si nu poti sa respiri

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Claudiugg):

Claudiu, te rog eu, nu mai da raspunsuri oamenilor pe acest site, inteleg ca esti mic, probabil ai 9-10 ani, dar chiar nu ai ce face altceva? Iesi si tu la joaca cu prietenii.