| AdrianYzerman a întrebat:

Am o problemă: Mi-e frică să vorbesc la microfon când sunt singur acasă. Adică nu mă simt confortabil gândindu-mă că practic vorbesc singur. Fie că e vorba de jocuri online, pe PC sau telefon, sau pur şi simplu diferie aplicații (de exemplu cele pentru pronunție în limbi străine). Când sunt cu altcineva nu e nicio problemă, dar când sunt singur e ciudat, că parcă aş vorbi singur. Ştiu că nimeni nu mă poate vedea, dar totuşi... pare ciudat.
Cum pot să scap de problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Repetarea lectiilor cu voce tare se para ca este mai utila decat cititul lor in gand.Deci,ce faci cand esti singur, nu inveti? Una este sa vorbesti de unul singur, alta este sa faci o activitate care implica vorbitul.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Pare ciudat dar decat sa vorbesti in gand mai bine cu voce tare.

| BlueMoon99 a răspuns:

Este ceva normal. Asta fac și eu, și mă ajută să mă descopăr mult mai bine. Nu are de ce să îți fie frică, vorbești cu tine însuți.