| 1Q a întrebat:

Cum as putea sa invat mai usor, nu vreau sa aud raspunsuri gen stinge calculatorul sau TV, alea is stinse stati linistiti, adica eu cadn incerc sa invat o lectie din carte sau caiet pur si simplu nu retin ba imi zboara gandu in alta parte, ce as putea sa iau pentru memroie nu medicamente,

6 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Ciocolata contine lecitina. Poti manca dimineata cateva tablete...in rest, incearca sa te concentrezi, sa citesti de mai multe ori lectia sau sa transcrii ideile principale pe un caiet si sa repeti de cateva ori.

| LondoneseCat a răspuns:

Eu cand invat las pe funda o muzica ale carei versuri le stiu foarte bine si in general cand citesc retin totul pe muzica respectiva laughing try this.ar putea sa te ajute.:* succes, funda?
happy

| AdrianBica a răspuns:

Cand aveam de invatat teoreme, definitii, etc. Cautam fiecare cuvant in dictionar care mi se parea mai greu si ii dadeam un sinonim mai usor si imi formam o definitie mai usoara; care era la fel de corecta. Facand treaba asta parca intelegeam mai bine ce se explica in definitia pe care nu mai eram nevoit s-o tocesc ca s-o stiu.

| lolipopfree a răspuns:

Pai medicamente gen naturale sunt; lecitina sau gingo biloba.
Dar eu cred ca nu asta este de ajutor...cred ca ar trebui sa te concentrezi si sa te candesti cu totul la ce citesti...sa incerci sa iti imaginezi ceea ce inveti sau sa formulezi cu cuviintele tale
BAFTA!

| 1mist3r a răspuns:

LondoneseCat asa fac si eulaughing))) asc Guess who-tot mai sus si "interpretez"vocea lui in timp ce, citesc, si asa retin ff bine:X

| Psihom a răspuns:

Doar MOTIVATIA, atat! Gandeste-te ca trebuie sa te duci la facultate unde vei intalni viitoarea persoana cu care iti vei petrece toata viata, o sa-ti ramai dator ca ai gasit o persoana atat de buna pentru tine.Nici eu nu am puttu sa invat pana anul trecut, niciodata nu ma gandeam la invatat, daca puneam ochiul in carte ma gandeam la un meci de fotbal sau la orice altceva dar nu la ceea ce scria in carte.Ma gandeam mereu ca nu pot si ca oricum scoala nu are nici o valoare, ma voi descurca fara ea...schimba mentalitatea asta!