| Victoria18 a întrebat:

Credeti ca timiditatea se poate trata daca ai alaturi persoana iubita?

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

La inceput nu, cu timpul dispare de la sine.
Oricum e o piedica in toate aspectele vietii.
Daca iesi des din zona de confort si ai mai multa incredere in tine, dispare.
Nesiguranta, neincrederea in sine, slabiciunea etc duc la timiditate.
Rezolva problema de la "radacina"

| RAY a răspuns:

Mai multe experiente sociale cu mai multe persoane, nu ma refer virtual si in real life, in viata trebuie sa te ajuti singura nu sa ai asteptari de la alti, asa mereu vei fi dezamagita, crede-ma ca asta am invatat de 28 de anii, de la cine nu ma asteptam m-a ajutat, cui i am dat inima mea, iubirea mea s-a jucat cu mine, nu spun sa nu crezi dar sa nu ai asteaptari mari, iluzi

| Hammurabi a răspuns:

Timiditatea nu e o boală așa că nu se pune problema de a o trata.
Mai ales pentru faptul că de multe ori timiditatea nu e decât un reflex de apărare față de nesimțiți, tupeiști, grobieni, etc.
Nu e o slăbiciune în nici un caz. Un om slab e slab în orice împrejurare. O persoană timidă, nu mai e timidă în mediul ei, unde se simte confortabil și în siguranță.
Timiditatea nu e decât o neadaptare (încă) la mediul social.
Cu timpul, vei învăța să cunoști oamenii, să-i descifrezi, să-i selectezi și să știi cu cine vrei să ai de a face sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput, nu stiu cum o sa ai o persoana iubita langa daca esti o persoana timida. Ca iti "da putere" dupa, aia e capitolul 2. Intai trebuie sa treci capitolul 1. Sa fii in stare sa iti faci un iubit.

| Victoria18 explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat! Daca esti timid asta nu inseamna ca nu iti poti gasi un partener. Nu inseamna ca nu poti fi deschis fata de o singura persoana. Important e sa stie ea cum sa te faca sa fi deschis fata de ea sau fata de altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Victoria18):

Da, trebuie sa gasesti o persoana care sa te suporte asa cum esti, sa creada ca meriti bataia de cap. Dar sa fim seriosi, mai putini oameni care sa te suporte atat de mult pana sa iti dai tu drumul la cioc. Pe mine mereu m-au scos din sarite mutii astia care le scoti cuvintele din gura. Nu mi-au placut niciodata.

| Victoria18 explică (pentru anonim_4396):

Ma intristeaza gandirea ta... Daca ar avea toti gandirea asta, unde am ajunge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Victoria18):

Sunt curios. Doare ipocrizia? TU zici ca e trista gandirea mea, pentru ca tu esti timida si restul. Crede-ma, pe mine ma intristeaza oamenii ca tine. Cum am zis, nimic mai scarbos decat sa stai sa tragi pe unul de limba. De ce? Pentru ca e atat de praf si increderea in el/ea e sub nivelul marii si ii este rusine sa scoata 2 cuvinte. E trist. Rau de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Timiditatea ti-o "tratezi" singur.Persoana iubita iti poate da mai multa incredere, da asta nu te va face dintr-odata sociabil.In plus, ca sa fi alaturi de persoana iubita deja se presupune ca ai renuntat la o parte din timiditate.Sau daca nu ai facut-o, oricum o vei face, ca relatia sa functioneze.
Dar ideea in sine, ca ai nevoie de persoana iubita ca sa scapi de timiditate, e gresita.Acea persoana poate constitui doar un imbold.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce te poate ajuta o singurã persoana, chiar dacã e partenerul tãu? Cu nimic când vine vorba de timiditate, sa o invingi doar trebuie sa iti iei inima in dinti si sa te deschizi farã fricã, de la cãtel pânã la orice persoane, si in orice loc in care te afli.
La inceput e mai greu dar cu timpul dispare.

| munteanuionvictor a răspuns:

Cu timpul, da, se poate.

| YellowAngel a răspuns:

Eu cred ca da.

| NicolaMaria02 a răspuns:

Poate, dar se simte bine cu tine insuti, nu sa te prefaci ca esti o alta persoana.