| NicRazvan a întrebat:

Cum e sa iti scoti maselele de minte? Ele nu sunt iesite si trebuie sa ma taie?

Răspuns Câştigător
| Amy a răspuns:

Buna! Maselele de minte cresc foarte tarziu, la varsta cuprinsa intre 13 si 25 de ani. Insa daca ai fost la medic si ti-a spus ca trebuie sa ti-o scoata, atunci trebuia sa iti fi explicat si procedura. Oricum o sa te anestezieze. Pentru mai multe poti citi aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40125

1 răspuns:
| Andarock a răspuns:

Adica nu ti-au iesit maselele de minte inca?
Maselele de minte cres pe la varsta de 12-18 (in tot acest timp ele cresc).

Pai cand maselele de minte cresc, o sa simti o durere usoara la inceput, iar apoi putin mai tare, dar durerea nu este insuportabila.
Unii` copii/adolescenti care nu suporta durerea, merg la dentist, iar acolo li se aplica un sprei` pe maselele de minte, iar asa nu o sa-i mai doara in jur de 8-9 zile, iar apoi daca durerea le trece, nu mai trebuie sa mearga la medic.

Sper ca te-am ajutat.