| Irinutzaaa a întrebat:

Cum e sa porti un aparat dentar?
In timpul apropiat trebuie sa mi se puie un aparat dentar si mi-e frica foarte tare ca multi ma vor ride si ma vor jigni dar stiu ca am necesitatea sa pun aparatul
Ce spuneti, va rog ajutati-ma. Urgent.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

La inceput va fi ciudat, ma refer la felul in care il vei simti, dar te vei obisnui cu el in maxim o luna, incat nici nu vei mai sti ca il porti. Cat despre ceilalti, probabil se vor gasi unii sa faca misto sau sa rada, insa nu ar trebui sa iti pese. Eu am purtat timp de aproape 2 ani, dar nu mi s-a intamplat nimic de felul acesta, abia daca observa cineva. Daca cineva rade de tine doar din cauza asta, e chiar penibil si nu ar trebui sa iti pese. Gandeste-te la rezultatul pe care il vei observa dupa ce-ti vei fi scos aparatul (de obicei, nu il porti mai mult de 2-3 ani, in functie de cat de grava este problema).

| IgoToHellForThis a răspuns:

Am aparat de 3 luni.
Si eu eram speriata dar nu il simti crede-ma nici nu te doare.Si daca niste retarzi rad de tine mai dai in pi. izda masii

| TwinKiee3 a răspuns:

Uite si eu am aparat dentar de 2 ani si nici nu il simt.la inceput prima saptamana iti va fi cam greu sa mananc deoarece dintii se misca pentru a fi flexibil ca aparatul sa ii miste.dup aia te obisnuiesti si nu ai nici o treaba.nu doare cand ti-l pui.si ceilalti care vor face misto de tine sunt oameni care gandesc limitat.dar tu trebuie sa fi mandra ca vei reusi sa isi faci dintii perfecti iar ei poate peste 10 ani vor avea gauri si carii la masele.nu te simtii inferioara fata de ceilalti totul va fi ok.