| iAdE a întrebat:

Cum este posibil sa ma ingras daca nu prea mananc?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Păi:
- Dacă nu mănânci, corpul tău nu mai ia energie să ardă caloriile
- Dacă nu mănânci, te înfometezi şi după, o să simţi nevoia de a mânca mai mult decât era necesar să mănânci atunci când era cazul.
Părerea mea e că trebuie să nu sari peste cele 3 mese ale zilei.

Pa, pa!

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iată,în linii mari,ce mi-a zis şi mie un nutriţionist cand am pus o întrebare ca a ta.Să dea Dumnezeu să reuşesc să explic!
In momentul în care te hotărăşti să faci o cură de slăbire,creierul ştie că o să urmeze o perioada de restrişte pentru corp.Şi cum din cauza instinctului de supravieţuire creierul face orice pentru prezervarea vieţii,el va lua masuri de regularizare a rezervelor de hrana. Dacă la început slăbeşti,mai apoi,cand "DANSUL" se va lămuri cum stă treaba, că nu o să primeşti (corpul tău) mai multă hrană, el începe să ia măsuri.Astfel,dacă tu mananci 2 mere, un măr ţi-l dă ţie ca energie, iar altul il transformă în grăsime pentru vremuri grele. Se ajunge ca să te îngraşi şi dacă mănanci 2 boabe de fasole. Unul merge la energie si unul la osanză!
Este foarte greu să păcăleşti creierul. Trebuie să zici cu convingere că nu faci cură de slăbire dar să mananci mai puţin şi des. Cand creierul va vedea ca primeşte hrană mereu,el va consuma toată acea hrană în energie,stiind că va primi alta în curand,adică atunci cand va apărea senzaţia de foame.
Deci,sfatul meu este să mananci des şi cate puţin, fară să faci foame. Si atunci vei slabi, dacă vei consuma energia dată de acea alimentaţie.Adică dacă vei face mişcare cat de cat.

| iAdE explică (pentru Elianna):

Mi-a fost foarte folositor raspunsul tau, cam lung, dar bun

| VaRogAjutor a răspuns:

Pai...Depinde ce mananci! De exemplu: eu mananc doar carne odata pe sa saptamana (nu e adevarat ci doar un exemplu)
Normal ca ma ingras!
Nu manca grasimi si mananca cat mai multe fructe!

| iAdE explică (pentru VaRogAjutor):

Mersi pentru raspuns

| VaRogAjutor a răspuns (pentru iAdE):

Pentru nimic! Sunt bucuros ca ti-am fost de ajutor happy

| RockyGirl a răspuns:

Poate ai mancat prea tarziu seara, si mancarea nu a avut timp sa se digere sau poate ca nu ai respectat cele 3 mese principale ale zilei. happy