| ylakiztenurb a întrebat:

Cum explicati citatul "Refuzul sincer este preferabil aprobari ipocrite"

1 răspuns:
| pastilutsalooz a răspuns:

A vorbi despre adevar inseamna a separa lucrurile de realitate. Cautarea adevarului inseamna renuntarea la iluzii, este o forma de curaj personal si social. Oamenii,sunt sprijiniti cand isi intretin sperantele, dar abandonati cand nici macar nu mai viseaza la ele. Binele si raul au fost mereu fetele existentei umane. Omul este rezultatul unor contradictii uluitoare: bun -rau, frumos - urat, artist - netalentat. Refuzul onestitatii se asociaza cu teama de a nu pierde o confruntare pentru care unii indivizi nu ar avea arme suficiente. A vorbi despre curaj, inseamna, implicit, a discuta despre risc si esec. Cel mai important lucru ajunge sa fie asumarea curajului, ceea ce inseamna acceptarea de la inceput a posibilitatii esecului. Este esential sa intelegem ca drumul catre glorie este pavat cu piedici pe care nu le-am estimat. Pasii sunt incetiniti, dar scopul este acelasi. Remuscarile si esecurile se explica des prin lipsa curajului, prin teama de a nu reusi inainte de a incerca. Oare ne impacam usor cu gandul renuntarii, cand deja este prea tarziu pentru a o lua pe anumite cai? Conceptul de existenta presupune constientizarea unui parcurs specific fiecarui individ, prin care se poate defini ideea destinului. Destinul este dimensiunea esentiala a particularului existentei, daca se refera la inscrierea individului pe o traiectorie in care faptele lui se pot justifica prin legea cauzalitatii. Viata omului nu este intamplatoare, astfel incat majoritatea evenimentelor traite au o justificare sau un precedent. Fapta reprezinta o consecinta a gandirii... Asta inseamna cand comiti o fapta sa fii preagatit sa iti asumi consecintele a ceea ce pui in aplicare.