| Madalina748u4 a întrebat:

Cum fac diferenta intre subiectiva si complement direct, un sfat va rog? Stiu la ce intrebari raspunde dar nu gasesc deosebirea între cele doua

2 răspunsuri:
| oykoj98 a răspuns:

Subiectiva apare când propoziția principala nu are un subiect, îți dai seama ca nu are subiect daca are in compoziția sa ceva cu se : se știe, se dorește, se afla, etc; când are verbul TREBUIE sau când e cu e: e bine, e rău, e frumos. Mai sunt si alte reguli dar chiar le-am uitat. Bucura-te ca doar in clasa a8-a faci astea, la liceu nu mai faci gramatica.