| Marily1997 a întrebat:

Cum imi conving parintii sa ne mutam in America, dau funda!

12 răspunsuri:
| AlinKun a răspuns:

Nu prea poti face asa ceva, poate in viitor daca urmezi vreo universitate de acolo si reusesti sa-ti creezi o stare materiala buna, dar altfel nu vad cum ai putea sa-i faci sa se mute in state.

| Marily1997 explică (pentru AlinKun):

Dece sa nu pot, am bani dar parintii sunt greu de convins :[

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu esti doar un copil si traiesti din ce vezi la TV. Realitatea e departe tare de tot de tine. O sa mai cresti tu si ai sa intelegi cum merg lucrurile

| Marily1997 explică (pentru suntserios):

Eu sunt copil? mai am 2 ani si ajung la maturitate draga si eu nu ma uit la tv sa stii, unchiul meu traieste acolo si noi neam putea muta dar parintii nu pot sai conving.

| suntserios a răspuns (pentru Marily1997):

Nu varsta din buletin te face copil, ci modul de gandire

| Marily1997 explică (pentru suntserios):

Daca am 20 de ani de exemplu si gindesc ca vreau sa ma mut asta inseamna ca sunt copil ori ce?

| suntserios a răspuns (pentru Marily1997):

Una e sa 20 ani si sa te muti si sa iti vezi de viata ta muncind sa te intretii.

alta e sa ai 16 ani si sa te dai cu fundu de pamant ca tu vrei ca parintii tai sa isi lasa toata munca de o viata si sa se mute in LA ca ai vazut tu pe la TV actrite faimoase la Hollywood

| Marily1997 explică (pentru suntserios):

Parintii mei nu lucreaza, doar tata are niste magazine in Shanghai mare munca de viata..., unchiul nostru traieste in los angeles si tata sau mama poate sasi gaseasca un lucru mult mai bun, si eu nu am vazut nimic pe TV eu vreau doar sa joc in filme pentru ca mie mi-ar placea eu nu vreau sa fiu actrita numai pentru faima dar pentru ca mie imi place, tu nu stii nimic de viata mea problema e ca parintii mei nu le place america doamne ce copil neintelegator mai esti OMG!

| WhiteTiger15 a răspuns:

Niste motive foarte bine intemeiatewinking

| Marily1997 explică (pentru WhiteTiger15):

Spune unul daca esti destept!

| WhiteTiger15 a răspuns (pentru Marily1997):

Eu ma gandeam la scoala ceva. Adica sa poti profita de aceasta oportunitate. Nu sa te duci asa in plimbare.

| Antimanele104 a răspuns:

Ca sa incerci sa iti convingi parintii, trebuie sa realizezi intai ca ei au trait intr-o cu totul alta generatie, una exact opusa celei din Statele Unite(comunismul socialist si productiv vs capitalismul consumator) si iti va fi foarte greu sa ii convingi ca stilul de viata din America este superior celui de aici, din Romania.Plus ca in comunism, nu era incurajata mai deloc migratia, multi oameni se aciuiau pe langa marile orase si acolo ramaneau pana le canta popa aleluia.Noi,generatia de la '89 incoace,am trait sub alte principii, cele ale libertatii de exprimare si gandire, si normal ca ne vine extraordinar de greu sa cadem de acord cu gandirile parintilor nostri, care chiar daca pot fi bine intentionate, inca au acea "rugina socialista" care ii impiedica sa vada lumea cu alti ochi.