| AlliCe a întrebat:

Cum imi pot imbogati vocabularul? (exceptie: citirea cartilor)

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Citeste si altfel de carti, nu numai literatura.Foarte important este sa citesti presa de calitate. Termenii pe care nu-i cunosti ii notezi intr-un caiet-vocabular, le cauti sensul in dictionar, si ii integrezi in propozitii. Te straduiesti sa-i folosesti adecvat in dialogurile cu colegii sau profesorii.La scoala fii atenta la discursul profesorului. Daca nu intelegi un cuvant, intreaba si noteaza-l in carnetel sau la subsolul paginii din caietul de clasa.Imprieteneste-te cu cu elevi care au o exprimare mai elevata.De la TV se invata putine cuvinte.

| Encore a răspuns:

Sa castigi la Vocabular Lotto smug O sa ai un vocabular foarte bogat laughing

| Gabry a răspuns:

Ia dictionarul in brate.winking

| sorin a răspuns:

Cu dictionarul

| Haydee a răspuns:

Cu a zis b3auty. Te poti uita la Tv la documentare, unde iti poti inbogati vocabularul cu noi cuvinte dar si cu noi cunostinte.winking
Insa cel mai bine, cred ca ar fi...tot citirea cartilor...(cartea de romanalaughing )
Sau un alt mod ar fi sa te joci putin cu dictionarulwinking
Il ai in fata, deschizi la o pagina oarecare, te uiti peste cuvintele pe care nu le sti si din nouhappy

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Poti afla din :
dex
discovery
reviste
ziare
citind site-uri interesante
rezolvand integrame
vb cu parinti

| WhiteWings a răspuns:

Iti recomand sa citesti sigur exista carti care te atrag si te ajuta foarte mult la imbogatirea vocabularului, imaginatie daca nu cum spune b3auty poti sa te uiti pe discovery...

| Notme a răspuns:

Nu trebuie sa citesti carti neaparat. poti sa te uiti la TV la canale interesante gen Discovery, Da Vinci Learning, Animal Planet, etc.asa inveti si chestii noi. Ai putea sa citesti chestii de pe internet, articole interesante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosind cuvinte carora nu le sti sensul in majoritatea contextelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cele mai bune metode de imbunatatire a vocabularului sunt cartile, desgur functioneaza si programele de cultura cum au spus ei de mai sus, sau dictionarele, dar daca vrei ca totul sa para un joc poti chiar sa te apuci de jucat scrabble, se joaca cu 2-4 pers, si trebuie sa formati cuvinte. E destul de amuzant jocul plus ca te ajuta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Integrame

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Purtand un dialog cu o persoana care stie ceva mai multe cuvinte ca tine si te provoaca sa le afli sensul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici este cea mai buna modalitate, socializeaza pe net, incearca sa iti ordonezi exprimarea si sa folosesti cuvinte mai elevate, incearca sa nu le folosesti pe cele uzuale, banale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci pana la urma tot trebuie sa citesti.laughing)