| Vlad402 a întrebat:

Cum iti afecteaza fumatul cresterea? va fi treptat sau dintr-o data? vreau ceva mai detaliat daca se poate...

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fumatul iti afecteaza plamanii si sanatatea in general. Cresterea in inaltime este datorata actiunii unor hormoni eliberati in organism. Odata cu consumul de tutun, nivelul de hormoni eliberati incepe sa scada, deci si cresterea in inaltime nu mai atinge cotele ei maxime. Chiar daca procesul de crestere s-a finalizat, nu este recomandat sa se fumeze. Consumul de tutun poate afecta si inaltimea maxima, observandu-se o usoara decrestere in inaltime. Asadar, orice stadiu al cresterii, indiferent ca este in desfasurare sau s-a terminat, este cumva influentat de fumat.

| cristimihailov a răspuns:

Stai linistit. Mergi la doctor daca e nevoie.