| CossMii a întrebat:

Cum poate o persoana careia ii pasa de orice si mereu este dezamagita sa se schimbe devenind indiferenta?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca poti sa devii indiferent, este o intrebare la care te poti gandi.
Daca natura ta umana este ca, nu poti trece indiferent prin viata ca, esti interesat de ce se intampla cu cei din jurul tau si pui suflet in ceea ce faci, atunci aceasta schimbare este foarte greu de facut daca nu imposibila.
Ca sa nu fii dezaagita insa, este posibil ca, sa nu pui mari sperante in promisiunile altora, sa te bazezi in primul rand, pe fortele proprii. Sa nu astepti ca cei carora le faci un bine sa-ti fie recunoscatori pentru ca, avand aceste sperante, intr-adevar poti sa fii dezamagita.
Ca sa nu fii dezamagita este necesar sa-ti alegi cu grija prietenii, sa-i cunosti bine, inainte de a-ti pune sperante in spusele lor, chiar in spusele unui baiat ori a unei fete, care-ti cauta prietenia, dar care de fapt urmaresc interesul propriu si nu binele tau.
Nu te increde in promisiunile facute de altii, increde-te doar in tine si in planurile tale si poti sa acorzi increderea si altor oameni, din jurul tau, care ti-au dovedit ca tin la tine si care, atunci cand tu ai vreun necaz, sunt langa tine si te sustin moral.
Cei mai buni si sinceri prieteni iti sunt mama si tata, frati -surori daca ai si asculta-le sfaturile, atunci cand te afli in incurcatura.
Un gand bun si multa sanatate si multa incredere in tine si in fortele tale.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pur și simplu experiența negativă o face așa.
Pa, pa.

| CossMii explică:

Eu m-am referit, in ce mod poate sa se schimbe devenind indiferenta. Nu cum a putut sa se schimbe.

| saynotoemo99 a răspuns:

Probabil ceva a ranit acea persoană atât de tare, încât a decis să nu mai lase nimic să o afecteze.

| ElenaSA a răspuns:

Poate ca a trecut printr-un eveniment care a marcat-o. Asta nu inseamna ca nu poate reveni la felul ei de a fi anterior.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!