| DavidutzAgache694 a întrebat:

Cum pot ca niște colegi de ai mei din clasa sa vorbească orice cu mine și sa ma considere prietenul lor de încredere? De ex când ei vorbesc între ei nu îmi place chestia asta ca nu ma baga și pe mine în seama, trebuie eu sa vorbesc cu ei. Cum sa fac sa înceapă ei sa vorbească cu mine și sa discuțiile noastre sa dureze mai mult? Suntem colegi de clasa din clasa a 5 a și acum sunt a 8 a. Am început sa vorbesc cu ei din a 7 a

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu prea ai cum, este vorba despre cum te vad ei si cum te-au perceput ei pe tine, de cand te cunosc ei! cu alte cuvinte in lumea pustilor cand ti s-a pus o oarecare eticheta, nu prea o mai poti schimba, eticheta fiind aici ceva la modul figurat, este mai mult o catalogare...de obicei fac asta cu cei fricosi, pe care ii considera stiu eu tocilari, sau mai stiu eu fiecare "lider" al unei gasti sau grupulet ce gandeste despre ceilalti pusti cuminti sau timizi!?
este vorba si de varsta aici, pustii pot face discriminari in grupurile lor, fata de unii membri ai grupului, oamenii mari, maturi nu fac astfel de discriminari fata de prietenii lor!

deci oricum vrei sau nu vrei sa intelegi situatia, acestia care te exclud oarecum de la discutiile lor, nu iti sunt tocmai prieteni, sunt doar niste colegi oarecare!

ciudat este ca si in liceu se fac astfel de bisericute si excluderi happy
asa ca pregateste-te pentru liceu si vezi ce poti schimba la tine (daca este ceva ce ar trebui schimbat) astfel incat sa te accepte ca si prieten si in grupul lor de "populari" colegii de la liceu

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cat respect le arati tu lor si cum ii tratezi, fiindca asa te trateaza si ei la randul lor.
Daca tu nu vorbesti cu ei, nici ei nu vorbesc cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu exista compatibilitate intre voi și nu sunteți pe aceași lungime de unda, nu împărtășiți aceleași idei sau principii, nu puteți fi prieteni.
Poți încerca însă sa păstrezi pacea intre voi, sa nu se ajungă la bullying.