| dianarockstar42_8784 a întrebat:

Cum pot invata?laughing la ales la mate?thinking

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sustin si eu necesitatea pixului si a hartiei. Si a lucrului zilnic.

| Farcas a răspuns:

Cu cap!
In primul rand e foarte important ca in clasa, la ora, sa fi atenta si sa pui intrebari in caz ca ai nelamuriri sau neclaritatzi. Daca intr-adevar nu ai inteles lectia, roga profesorul sa iti mai explice odata.
Acasa, iti va fi mult mai usor sa invetzi daca ai inteles lectia.La matematica, nu ai ce invata, totul tine daca ai inteles sau nu, sa fi atenta la profesor.In schimb la alte materii, cum ar fi, istorie, grogra, romana, etc la care chiar e necesar sa invetzi.Noteaza`ti pe o foaie acasa, ideeile principale, si citeste`le de cateva ori concentrata asupra faptului, nu in alte pari, si inainte de culcare la fel. Daca mai repeti inainte de ora, in clasa de 2 ori, sigur vei sti lectiawinking

Totul tine de tine, daca ai vointza sau nu.Bye!

| deea_1980 a răspuns:

Faci exercitii in plus, repetitia e mama invataturii.

| just|breathe a răspuns:

La mate...pai la mate nu inveti nimic fara pix si hartie.Adica daca nu rezolvi exercitii degeaba te chinui sa inveti sau sa faci mediatatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La materii care trebuie sa retii inveti prin repetitie.
La matematica mai intai inveti teoria si dupa refaci problemele din clasa. Matematica o inveti cu pixul in mana, la fel si fizica, chimia. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o metoda foarte buna care da roade! Citesti un paregraf de cateva ori, inchizi cartea si spui paragraful. Apoi, mai inveti unul dupa aceeasi metoda si le spui pe amandoua. Daca ai ceva mai mult de invatat, te apuci din timp. Metoda aceasta o poti aplica si in cazul regulilor de la mate. Dar cel si cel mai important este sa fii atenta in clasa.
La mate poate fi si alta metoda. Ai de invatat un exercitiu greu pentru test? No problem! Cauti un exemplu pentru acel exercitiu, inveti(nu mecanic) metoda si compui exercitii care sa contina acea metoda.

Si nu uita! Daca muncesti si ai vointa, poti lua 10 la orice test!(testat pe mine).