| tinaflori a întrebat:

Cum pot s-o conving pe mama sa ma dea la alta scoala?

1 răspuns:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Păi, din moment ce insistă să rămâi la școala unde ești, probabil că are ceva motive serioase pe care se bazează.

Primul lucru pe care ar trebui să-l faci e să vorbești cu ea, să-i spui să-ți explice care sunt aceste motive și apoi să discutați împreună despre cât de importante le vede ea și cît de importante ți se par ție.

Expune-ți apoi și tu punctul de vedere și spune-i de ce vrei să te muți la altă școală. Adu argumente valabile pentru opinia ta și o să vezi că, dacă discutați îndeajuns de mult și temeinic problema, o să ajungeți la o rezolvare, o soluție bună pentru ambele părți.

Succes! >big grin