| Zimm a întrebat:

Cum pot sa castig o confruntare cu un tip mult mai mare decat mine? Sunt victima unui bully si nu stiu ce sa mai fac, sunt disperat. Totul a inceput de la faptul ca nu am vrut sa ii dau sa copieze la un test, iar de atunci se ia mereu de mine, ma impinge, ba chiar la orele de sport cand jucam fotbal m-a si ranit, m-a impins cu toata puterea si am picat foarte urat pe jos. As vrea sa pot cumva sa ma opun, dar eu sunt un tip mai mic de constitutie, am 1, 72 si vreo 65 de kg, iar tipul asta e cu totul mare. Face sala de rupe, cred ca are 1, 90 si lejer vreo 120-130 de kg. Ce as putea face ca sa il invat minte?

15 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu-l băga în seamă.
Dacă e prost și nu îl duce capul să învețe e problema lui.
Tu nu ești obligat să îl ajuți la teste.
Cel mai bine ar fi să îl ignori.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Povestea ta parca e desprinsa din filmele alea americane sa mor eu, deci tu nici macar nu ai sange in tine adica curajul sa il infrunti. Eu daca eram in locul tau sa mor daca te mint saream la bataie faceam pe nebunul si chiar daca ma batea rau macar il lasam cu cateva semne si i-o trageam sub barba cand nu se astepta si dupa ce imi reveneam la o saptamana si se mai lua de mine inca o data pai sa imi bag pu+la de nu repetam faza asta la nesfarsit iar si iar si iar si iar ca sa ii demonstrez ca nu mi-e frica de el si ca nu sunt PROST. Tu daca faci asa cu el exact cum ti-am spus eu, el o sa realizeze ca tu esti DAT DRACULUI si ca nu te lasi niciodata chiar daca te baga in spital pricepi, vazand asta o sa se sature de tine. Nu uita un lucru suntem in jungla adica jungla de beton si de asfalt daca el e asa de mare si de puternic de ce nu se bate cu unu de categoria lui, de ce se i-a de unu mai mic mai inferior? iti spun eu de ce pentru ca e un lache flausache pricepi, caci daca da de unu de aceiasi categorie cu el atunci el o sa fie fetita de data asta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu la scola si chiar si cand esam pe afara in cartier nu ma lasam asa usor chiar daca mi-o luam rau lasam in urma mea ceva cativa pumni si cateva lovituri de picioare ca sa le demonstrez ca am sange in pu+la pricepi. Uite ce, inteleg ca tu nu esti violent tu in sinea ta esti asa cum esti pentru ca fiecare baiat e diferit in felul lui exact cum sunt si fetele. Daca te mai sacaie du-te la cea mai apropiata sectie de politie si denuntal si spune-le si parintilor prin ce treci si la ultima bataie lovestel cu toata puterea in zona gatului, daca ii spargi marul lui Adam esofagul se va inca cu sange si va muri asfixiat pe loc asta in cazul in care starea ta psihica a ajuns la limita.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu te pune cu nebunu ca rup in tine plamanul si te fu+t si in c+ur lache flausache https://www.youtube.com/watch?v=VqprMzZXTf4 nu uita un lucru FRICA e de la diavol imi pare rau de tine ca esti slab in credinta frica de sine e grea, gândește, scapă de ea, nu uita ca viata e o lupta nu poti sa stai asa sa te umileasca la nesfarsit ca doar nu esti fetita lui da.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Si ce daca e mai mare? ce tu nu poti sa ii tragi cateva fii barbat ai auzit de expresia "buturuga mica rastoarna carul mare". Uite ce eu incerc sa iti dau un sfat sa te imbarbatesc sa te fac sa treci peste starea asta ok. Si inca ceva, tu nu ceri un sfat de la taicatu s-au de la un unchi, verisor, frati, cineva care sa iti spuna cum sa procedezi in caz ca te mai tachineaza ca sa nu fi nevoit sa faci vreo prostie. Sincer sa fiu pe mine ma dispera astia care se i-au de mine fara nici un motiv + ca eu nu suport fazele astea de rahat de gradinita. Apropo tu ce varsta ai baiete?

| Zimm explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am 18 ani si el 17. Nu pot sa ma iau la bataie cu el omule, e cu totul de mare, are bratul cat picioarele mele puse impreuna. Daca imi da una, ma lasa lat cu siguranta si eu nu am forta necesara sa il pun la pamant. E o ditamai dihania, nici barbati in toata firea nu cred ca ar putea cu asemenea matahala, gandeste-te ca are 130 de kg.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Zimm):

Uite atunci incearca sa iti folosesti creierul, adica incearca sa ii castigi prietenia ca sa il mai potolesti discuta cu el ajutal daca are nevoie de ceva incearca sa ii arati ca vrei sa ii fi amic nu dusman de ex: daca are nevoie de anumite informatii fie ele de pe net s-au o problema cu leptopul, bicicleta, masina, PC-ul, chiar si cu gagica ajutal adica „fă-te frate cu dracul, pînă treci puntea!" ceva de genul.

| Zimm explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dar eu nu vreau sa il ajut, vreau cumva sa reusesc sa il invat minte. As vrea si din punct de vedere fizic, dar nu stiu cum.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Zimm):

"As vrea si din punct de vedere fizic, dar nu stiu cum." ce am spus eu in ultimul comentariu "Tu trebuie sa te gandesti ca el e ursul i-ar tu esti pisica si ca sa il potolesti trebuie sa te dai bine pe langa el." inteleg ca nu iti convine dar tu trebuie sa realizezi ca felul in care mi la-i descris denota faptul ca e un om care te poate omori dintr-un pumn au fost astfel de cazuri asa ca ai grija ce scoti pe gura, eu nu iti spun sa fi fetita lui eu iti spun sa te intelegi cu el fie ca iti place s-au nu asta e ai avut tu ghinionul sa dai peste un astfel de specimen, si stai linistit ca perioada asta va trece ca doar nu o sa te sacaie pana te insori ok.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Zimm):

Zim baiete fi tare si incearca sa faci ce ti-am spus, uite asa se obtine scoala vietii avand de-a face cu tot felul te persoane dificile si incercand prin capacitatea creierului daca prin forta nu se poate sa te intelegi cu el. Nu uita un lucru ca in momentul in care vrei sa pleci din tara dupa ce termini scoala o sa ai de-a face cu tot felul de oameni asa ca gandeste-te ca el e ca un fel de test ok.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pun pariu ca taicatu e mult mai zdavan si mai curajos decat tine, sunt sigur de asta sti vorba aia pe care o spune tatal mereu "eu am fost asa dar tu nu o sa fi ca mine".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uite inteleg ca e greu oameni prosti gasesti peste tot si o sa te mai intalnesti cu astfel de specimene in viata, dar va trebui sa gandesti sa fi calculat, hotarat, intelegator chiar daca el e asa cum e ok, nu uita "rabdarea este o virtute" si inca ceva "Nu fi prost caci e un simptom periculos." trebuie sa scoti tu cumva la capat cu el chiar daca nu il suporti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sfaturiile acelea pe care ti le-am dat in legatura cu bataia si sa nu te dai batut au fost ca sa te "imbarbatesc" un pic ca sa zic asa. Tu trebuie sa te gandesti ca el e ursul i-ar tu esti pisica si ca sa il potolesti trebuie sa te dai bine pe langa el. Spuneai ca "Totul a inceput de la faptul ca nu am vrut sa ii dau sa copieze la un test" pai asta e, el ce a vrut? a vrut sa il ajuti. Tu daca gandeai si erai istet de la inceput pe monet il ajuta-i ca sa nu te tachineze pentru ca sunt oameni care sunt slabi in gandire si care NU IARTA de loc si atunci e RAU DE TOT. El acum si-a pus pata pe tine rau de tot din ce ai spus tu asa ca o sa te fu+ta in continuare. Mai e o solutie de ce nu te transferi in alta clasa ca sa scapi de el si in pauza poarta gluga pe cap ca sa nu te vada incearca sa il eviti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Sekim a răspuns:

Salut
Nu trebuie sa il ranesti neaparat pentru a-l potoli.
1. Spune profesorului orei respective in cazul in care iti face ceva
2. Vorbesti cu mama/tata despre asta.
3. Daca ai spatele bazat, dă-i raspunsurile greșite la următorul test happy
4. Încearcă să te imprietenesti cu aia mari din scoala
5. Cheamă prieteni sau pe cineva sa se ia se el