| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fiu mai îndrăzneață cu ceilalți? Adevarata fata o am doar cand sunt cu părinții, dar cand sunt cu ceilalți membri ai familiei sau cu prietenii, ma transform, sunt timidă... Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

Cu parintii esti asa deoare cu ei iti petreci foarte foarte mult timp din zi si ii stii cam de cand te-ai nascut, in comparatie cu prietenii care probabil ii stii de cateva luni sau 2-3 ani sa zicem. Faza este ca tu te acomodezi mai greu cu persoanele din jurul tau. Cel mai probabil persoanele noi aparute in viata ta, iti castiga greu increderea.
Sfatul meu ar fi sa te accepti si sa fii rabdatoare. Adica nu are nimic daca la inceput esti asa mai timida, este chiar normal, pe mine nu m-ar deranja daca as intalni o astfel de persoana. Iar apoi o sa vezi, cu trecerea timpului, o sa te obisnuiesti cu acea persoana, o sa ai incredere in ea si o sa te comporti cu ea la fel cum te comporti cu parintii. Doar sa ai rabdare, asta este secretul.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incepe sa vorbesti cu oameni necunoscuti pe stradã sau oriunde, ce-ti vine pe moment, chiar simple intrebari "cât este ora?" Nu trebuie sa fie o discutie lungã, progresând in timp devi mult mai relaxata si deschisa când esti cu prietenii si neamurile.

| aimullah123 a răspuns:

Este simplu ce ai tu de facut. Cauti o psihoterapeuta buna si ii explici exact ce te supara la tine. Cel mai probabil o sa se rezolve destul de repede.

| AWGE a răspuns:

Parintii tai reprezinta zona ta confort.Ei iti cunosc atuurile si dar si latura ta negativa.In timp ce in prezenta altor persoane care te cunosc mai putin esti mai timida datorita faptului ca nu poti fii tu si iti este frica sa fii judecata de altii dupa actiunile tale.Sincer,in ziua de azi, oamenii profita de oamenii timizi si ii fac sa se simta destul de aiurea pentru ca nu au "curajul" interior de a se comporta in felul lor.Ca sa schimbi ceva trebuie doar sa te comporti normal si sa nu-ti fie frica deoarece aceasta frica este doar in capul tau, nu exista de fapt.