| rossCopperman a întrebat:

Cum pot sa invat? adica vreau sa invat si sa iau note mari da nu reusesc cine poate sa ma ajute sa imi zica cum ar trebui sa fac mersi pentru ajutorhappy

Răspuns Câştigător
| QuadruplePersonality a răspuns:

Un prim pas ar fi să reduci orele de stat la calculator, televizor şi afară. Nu ştiu dacă în loc să înveţi faci una din astea 3, dar e cea mai des întâlnită problemă. Adică, cel puţin la mine, calculatorul e inamicu număru unu laughing.
Dacă vrei să te apuci serios de muncă, ştergeţi contul de facebook/twitter/hi5, ce ai, dacă ai. Renunţă la jocurile pe calculator (metin, imvu, că am văzut la întrebări), stai mai puţin pe TPU, nu mai sta non-stop pe mess, repet, dacă faci asta. Fi conştientă de lucrurile care te distrag de la şcoală şi caută-le o rezolvare.
Ca să înveţi mai uşor, fi atentă la ore. Lecţia se învaţă foarte uşor, şi o mare parte din ea în clasă. Nu lecţiile pe ultima sută de metri, nu e bine să fii presată de timp. Fă-ţi temele cu caietu şi manualu în clasă, şi nu ţi le mai face pe TPU.
Succes happy.

1 răspuns:
| Rmnk97 a răspuns:

Saluty! Pai gandeste-te ca viata ta se bazeaza pe acea nota(stiu suna cam strange=bizar), dar crede-ma merge. Cel putin eu asa fac. Sau o a doua metoda ar fi sa fii la zi cu invatatul, adica sa inveti la fiecare lectie, ca atunci cand la trebui sa repeti pentru test sa recapitulezi doar nu sa inveti tot capitolul respectiv. O a treia metoda ar fi sa iti faci niste fise cu lectiile care sa fie logice si sa-ti ramana in minte, adica de exemplu la test sa iti amintesti ce scria in dreapta jos. Sper ca ti-am fost de folos. Daca merit fundita bine daca nu nu-i nimic. Nu ma supar. SUCCESwinking