| Tsukuyomi6 a întrebat:

Cum pot sa invat engleza? am incercat cu dictionar,filme,carti,jocuri dar nu pot retine nimic, de exemplu invat 10-20 de cuvinte intr-o zi si peste o saptamana nu mai stiu niciunu cuvant.

3 răspunsuri:
| lovecats123 a răspuns:

Eu am invatat engleza din jocuri si din seriale. Obisnuiam sa ma uit la seriale fara subtitrare si cand intalneam un cuvant necunoscut in cautam in dictionar.Am incercat chiar si sa citesc numeroase carti si articole in engleza, ceva ce ma pasiona si ce nu intelegeam traduceam. Faza cu invatatul cuvintelor cum faci tu nu este deloc recomandata pentru ca le inveti mecanic si normal ca le uiti.trebuie sa le inveti din placere.BAFTA

| TEROMASTER15 a răspuns:

Este o aplicatie pe Android, Dingo! Este foarte buna, pe mine m-a ajutat!winking

| catlady a răspuns:

Give it time. :D
Continuă să te uiţi la filme şi fii atent la cât mai multe cuvinte şi expresii poţi, dacă este nevoie pune şi pauză la film şi încearcă să repeţi ce a spus personajul respectiv şi să asociezi cu traducerea.
Ascultă cât mai multe melodii cu lyrics, asociază fiecare cuvânt pe care vrei să-l înveţi cu câte ceva (Un obiect, un animal, un cuvânt din română, absolut orice) şi este imposibil să nu se prindă ceva de tine la un moment dat. Este imposibil s-o vorbeşti fluent în câteva zile, însă fiecare mic progres contează.
Nu ezita să pronunţi anumite cuvinte şi cu voce tare, te va ajuta foarte mult.
Scrie cuvintele pe care le uiţi sau încurci de 10-20 de ori pe o foaie, fără întrerupere. Însă dacă te axezi doar pe scris îţi va fi greu să vorbeşti faţă în faţă, nu-ţi vor mai veni cuvintele şi te vei pierde. Aşa că, repet, nu ezita să pronunţi anumite cuvinte cu voce tare.
De asemenea, poţi încerca şi nişte cursuri audio: https://www.youtube.com/playlist?list=PLkjmL5Gf1Oh3oTycuG5BJ7hVkQhPTPh3I
Baftă!