| BiiBiis a întrebat:

Retin foarte greu cuvinte, rugaciuni, propozitii, definitii si nu stiu ce pot face pentru a le retine mai repede sad. Numere retin foarte repede, dar cuvinte nu. Am incercat sa subliniez cuvintele, dar nu mi-a fost de mare folos. Pur si simplu invat un cuvant nou sau o propozitie si dupa 15 minute uit tot! Ce as putea sa fac pentru a le retine repede si definitiv? Fara raspunsuri cu medicamente si mai ales Lecitina, va rog!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Tu esti baiat si deci nu-i de mirare ca te descurci mai bine la cifre si la matematica daca citesti mai jos vei vedea ca oamenii de stiinta considera ca barbatii si femeile gandesc diferit si invata lucruri diferite
http://www.scienceline.ro/......651_1.html
Cat despre cum sa retii mai rapid cuvinte, lectii - trebuie sa faci asocieri cu ceea ce ti-e usor sa inveti. Citeste un cuvant nou - numara literele, vezi cate consoane sunt, cate vocale. Vei vizualiza in felul acesta cuvantul. Cat despre propozitii trebuie sa intelegi sensul lor - sa fii in stare sa le modifici, dar sa aiba acelasi sens.
Ion are o familie numeroasa si sta mandru in capul mesei cand ii vin copiii in vizita.
sau
Cand vin copiii in vizita acasa la tatal lor, acesta se aseaza cu mandrie in capul mesei.
Pentru poezii nu este decat o rezolvare - trebuie sa citesti de foarte multe ori. Prima data intelegi textul, a doua oara il interpretezi, a treia oara il citesti papagaliceste... si tot asa pana cand intr-un final ii vei gasi ritmul si rima, sensul si intelesul. Trebuie sa vizualizezi ce citesti - A fost odata ca-n povesti, a fost ca niciodata (vezi cartea de povesti in fata ochilor)
Din rude mari imparatesti (vezi curtea regala) o preafrumoasa fata (ti-o inchipui cat vrei tu de frumoasa, dar s-o ai in fata ochilor)... Si tot asa mai departe.
Sper sa reusesti. A si sa-ti mai spun ceva - nu inveti cu calculatorul deschis, cu televizorul sau cu radioul... pornite. Ele te distrag si nu poti sa te concentrezi la ceea ce trebuie sa inveti.

| Necrophagist a răspuns:

Mai e valabil să răspund la întrebarea asta?

| Ramooon a răspuns:

Din pacate in astfel de cazuri repetitia este mama invataturi, incearca sa asociezi fraze cu cifre, pui un numar sub fiecare cuvant, retii succesiunea de numere, apoi incerci sa iti amintesti ce cuvant reprezenta fiecare numar. Daca numere retii ...Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata cit ma i mult antreneazate

| supergeniu a răspuns:

Ia pastile pentru memorie

| SoBoMi a răspuns:

I-a lecitina soia (timp de 3 luni cate una pe zi ) e foarte buna

| stefania_8825 a răspuns:

Ia vitamine te vor ajuta