| anducool a întrebat:

Cum pot scapa de timiditate? M-am transferat din al doilea semetru al clasei a IX-a in alta clasa si am reusit sa ma imprietenesc doar cu cateva persoane. La inceput mai multi colegi au inceput sa vorbeasca cu mine dar eu pur si simplu ma blocam si nu stiam ce subiect de discutie sa incep sau cum sa ma integrez intr-un anume grup. Adica sa ma duc acolo si ce sa zic ca sa imprietenesc cu persoanele acelea sau ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| noi3 a răspuns:

In primul rand, n-ai nicio vina pentru ca esti timid.
timiditatea e o trasatura dobandita, nu te nasti cu ea.
apoi ar trebui sa ai ceva la care te pricepi foarte bine si iti place.
gen cititul de carti politiste/ tirul cu arcul/ lupte etc. ideea e de pasiune.
chestia asta te ajuta in legatura cu increderea in sine. orice ar fi in lumea asta de **** tu ai ceva ce iti place sa faci si esti bun la acel lucru.
legat de subiectele de discutie... surprinzator, dar nimeni nu se asteapta sa vorbesti despre primele minute de la creearea universului, fizica cuantica sau alte subiecte interesante.
lumea, in mare parte e mediocra. poti vorbi cu ea o gramada de cacaturi.
cat timp nu ii dai peste cap cu vreo teorie, nu vei fi privit ciudat.

cat despre integrare si facutul de prieteni... fii tu, e cel mai simplu happy

ai grija de tine si mai ai grija sa nu placi tuturor... nu fii curva.

2 răspunsuri:
| adrian50 a răspuns:

Daca esti proast/a si iei note mici, asta e, nu trebuie sa fii timid/a. daca nu stii sa porti o discutie, nu purta atunci, fa altceva.

| anducool explică:

Pai nu sunt tocilar, am media in general 8, 9, se mai intampla sa am si 7 si nu se pune problema sa incep discutii despre fizica cuantica si alte teorii, nu-s genul acela de om.