| karma a întrebat:

Cum poti scapa de gandurile negative? Cum sa le elimini din viata si din mintea ta? Nu poti fi mereu pozitiv, dar cred ca e nevoie de o balanta. Vreau sa fiu putin mai optimista sau macar undeva la mijloc.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incearcă să fii REALIST/Ă

| Elisaolandar45 a răspuns:

Asa sunt si eu, plina de ganduri negative si intruzive.Dar ma lupt cu ele in fiecare zi, fiindca vreau sa traiesc, e dreptul nostru sa fim fericite. Ideea este ca trebuie sa ti faci ordine in ganduri.Te ajuta sa le scrii intr-un carnet. Un sfat in plus este sa citesti " Motivational books by stoics ", este online si foarte scurta, dar iti prezinta viata dintr o alta perspectivă, te invata sa privesti fiecare lucru ca o minune, sa vezi binele din lucruri.Eu mai faceam o chestie, tot gasita in cartea aia.Imi notam 3 intrebari la care sa mi raspund la finalul zilei : 1. Ce bine ai facut astazi? 2.Ce ai fi putut face mai bine? 3.Cum poti fi cea mai buna versiune a ta? Ma tinea motivata faptul ca incercam sa evoluez zilnic, sa ma transform intr o persoana buna, pozitiva.
Dar, cel mai important aspect e sursa care iti porneste toate gandurile astea, fiindca este un motiv...si daca nu elimini motivul ăla, ele o sa continue sa apara.Ai trait momente grele? Ai avut probleme in viața?