| anybio a întrebat:

Cum rezolv problema asta? mama are grupa sanguina A iar cei doi copii O si AB, stabiliti grupa sanguina a tatalui? pls ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Stai scuze am gresit putin mai sus..in loc de hetero in paranteze e homo
Heterozigot : lLa/lLb -(Organism diploid) cu două gene diferite, una normală şi una transformată prin mutaţie.
Homozigot: LaLa/LbLb-Organism alcătuit dintr-un singur tip de gameţi

3 răspunsuri:
| PsihinG a răspuns:

Aici e vorba de o mama si 2 tati.
La primul copil mama are A2 si tata are 01 iar la al 2lea copil mama are A2 si tata are B3.
Acesti 2 copii nu pot avea un singur tata.

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Pai mama are A (hetero) si tatalB(hetero)
A -l La si B- l Lb si se iau ll =0(50%) si LaLb =AB(50%) Daca nu ai inteles imi spui si iti explic mai clar

| anybio explică (pentru PsihopedagogCristinaM):

Hetero insemnand?

| PsihopedagogCristinaM a răspuns (pentru anybio):

Stai scuze am gresit putin mai sus..in loc de hetero in paranteze e homo
Heterozigot : lLa/lLb -(Organism diploid) cu două gene diferite, una normală şi una transformată prin mutaţie.
Homozigot: LaLa/LbLb-Organism alcătuit dintr-un singur tip de gameţi