| TuDoRk2803 a întrebat:

Dacă tatăl meu are grupa sanguină A², iar mama grupa sanguină 0¹, atunci eu ce grupa sanguină am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiG007 a răspuns:

E un calcul matematic simplu. Dar chiar si atunci este foarte greu de nimerit. Dar avand in vedere statisticile cel mai probabil ai 75% A2. Si ai o sansa mica de 25% sa ai O1. Cel mai bine ar fi sa ti faci un test de sange si aia e. O intepatura mica in deget si s-a rezolvat.

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Grupa mamei.
Dieta vreo 5-10 lei o grupă, parca ți-o cerea medicul undeva in jur de 14 ani sau când ți-ai făcut card că trebuie trecut acolo grupa și rh

| TuDoRk2803 explică (pentru Catrice):

Am 12 ani.

| Catrice a răspuns (pentru doctorandus):

Știi că dacă fătul are grupa de sânge diferita de a mamei, nu se mai produce sarcina si pune in pericol mama?

| alina2k18 a răspuns (pentru Catrice):

RH ul pune problema asta dar sunt solutii in mileniul 3.

| Catrice a răspuns (pentru alina2k18):

Dar și cu grupa e oarecum aceeași poveste că nutrienții din sângele mamei ajunge la făt și daca fătul are grupa diferita...

| Eireann a răspuns (pentru Catrice):

Nu. O mama cu RH negativ o sa aiba probleme la a2a sarcina fiindca corpul ei o sa considere Rh-ul (o proteina pe suprafata eritrocitelor) drept agent patogen si o sa incearca sa il distruga.

| Eireann a răspuns (pentru Catrice):

Nu. Faptul poate sa aiba grupa mamei, a tatalui sau o combinatie. Exists frati si chiar gemeni heterozigoti cu grupe de sange diferite. Da-mi o sursa pentru afirmatia ta, de unde stii aceasta informatie?

| Catrice a răspuns (pentru Eireann):

Țin minte ca ne zisese cândva profa de bio cum ca genetic, fătul are aceeași grupă ca a mamei (știu ca ne dăduse cateva explicații, dar nu mi le mai amintesc ca de, au trecut niste ani)

| Eireann a răspuns (pentru Catrice):

Nu spun ca nu asa a zis asa dar in mod 100% e gresit. Da o cautare pe Google daca nu ma crezi.

| Alexia1208 a răspuns:

Poți avea A2 sau 01

| Savu4iosif a răspuns:

Cel mai probabil se ia sângele tatălui, există o șansă foarte mică să ai o combinatie între sângele mamei și al tatălui dar dacă vrei să aflii exact îți recomand să faci un test de sânge?