| Lolkkk a întrebat:

Cum sa devin independent adică sa nu ma mai sune părinții sa stie mereu unde sunt, sa ies noaptea cu prietenii sa stam sa vorbim, sa ne distrăm, va rog ajutati-mă. Ps:am 13 ani fac 14 in august 13, asta ma va ajuta?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 18 ai independenta totala care o doresti

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai doar 13 ani chiar trebuie sa te sune parintii si sa stie in orice moment unde esti, pentru ca esti foarte micut, indiferent cat crezi tu ca nu esti.

| Lolkkk explică (pentru Violleta2022):

Asta da dar nu ma lasa sa ies noaptea naiba altii au 12 ani și ies de pe la noi ce sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lolkkk):

Nu are importanta ce fac altii, ci ceea ce trebuie sa faca toti parintii, inclusiv ai tai, ca sa te supravegheze pana la 18 ani, asa cum este normal si legal. De altfel esti sub tutelea parinteasca pana la majorat (cand implinesti 18 ani).
Asculta-ti parintii ca nu-ti vor raul, dimpotriva!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Implinesti 18 ani, te apuci de munca si pe urma faci ce vrei cand vrei

| Fatamuntilor a răspuns:

Mihai, TREBUIE sa stii ca parintii tai vor fi preucupati de tine si la 14 ani si la 50
Iti castigi independenta asumandu-ti responsabilitati.Sa iti faci curat SINGUR in camera, sa strangi dupa tine cand mananci, te oferi sa faci mici cumparaturi, dusul gunoiului, sa ai rezultate bune la scoala... stii tu chestii din astea.
poti de asemenea sa vorbesti cu parintii despre prieteniii tai, eventual ii inviti la voi ca sa stie ca nu ai un anturaj prost. Oricum nu vor fi de acord sa iesi noaptea.Pana la lasarea noptii ai timp de distractie. DACA patesti ceva sau daca faci ceva parinttii tai vor trasi la raspundere.

| Eireann a răspuns:

La 13, 14 ani e normal sa nu te lase de izbeliste. Daca le castigi increderea o sa te lase mai liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Independența nu înseamnă să ieși noaptea să te distrezi la 13 ani.