| toniii161616 a întrebat:

Cum sa evit o persoana falsa? Adică exista o persoana care mă bârfește și spune lucruri foarte urate despre mine (știu asta de la o alta prietena) și îmi da mereu mesaj. As vrea sa o evit deoarece nu vreau sa am prieteni falși lângă mine dar nu vreau sa îi dau bloc sau sa o scot de la prieteni deoarece toată clasa se întoarce împotriva mea. Vreau sa precizez ca inainte eram prietene foarte bune, cel putin eu nu stiam ca ma vorbeste pe la spate. Spun inainte deoarece eu nu o mai pot considera prietena desi ea ma considera deoarece nu stie ca stiu ca este asa. Mă puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
| UniUnicornul6373 a răspuns:

Spune-i pe față.Și eu i-aș da și block.Ce dacă se pune toată clasa împotriva ta? Ei ar trebui să își dea seama că nu ai nicio vină tu ci e vina ei.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Care e problema dacă o scoți de la prieteni?
Nu trebuie să o ai în listă de dragul celor din jur.

| Elide a răspuns:

Eu as fi blocat.o

| anamaria82726 a răspuns:

Ai zis ca daca i-ai da block s-ar intoarce toata clasa impotriva ta. Tu chiar crezi asta? Eu nu prea cred ca le pasa pe cine ai blocat si pe cine nu ai blocat pe retelele de socializare. Daca tu chiar ai prieteni adevarati in aceasta clasa nu se vor indeparta de tine fiindca te-a barfit cineva si ai decis sa ii dai block ca sa nu iti mai dea mesaje. Si daca vor face asta, nici ei nu sunt prieteni adevarati, deci nu avea sens sa ii ai apropiati tie.
Dar oricum, eu consider ca nu este bine sa incerci sa o ignori fiindca te-a barfit, fara ca macar sa ii spui motivul pentru care nu mai vreti sa fiti prietene. Tie nu are de ce sa iti fie rusine sa ii spui ca vrei sa rupeti legatura fiindca stii ce spune despre tine. Daca doar ii dai block fara sa ii spui si de ce, ea va spune ca ai blocat-o fara motiv. Deci cel mai bine este sa ii spui adevarul. Ca doar tu in aceasta situatie nu ai gresit cu nimic.
Ce am spus mai sus este in caz ca tu chiar stii sigur ca ea te-a barfit. Adica ai si dovezi legate de acest subiect. Dar nu ai mentionat sa fi vazut tu cu ochii tai ca te-a barfit.
Deci gandeste-te ca este si posibilitatea sa fie doar un zvon. Poate prietena care ti-a spus asta a mintit sau poate ca doar asa a auzit, fara sa fi vazut cu ochii ei. Deci cea mai buna solutie este sa o intrebi. Ii spui ce ai auzit despre ea, ca nu vrei sa o acuzi si ca doar incerci sa afli adevarul.
Daca totusi afli ca da, te-a barfit, doar rupeti legatura ca niste persoane mature, lasati un loc de,, buna ziua,, si va vedeti de vietile voastre.