| anonim_4396 a întrebat:

Nu-mi mai suport mama, de fiecare data ne certam. Azi pe la 2 dupa-amiaza am intrebat-o daca ma lasa sa ma duc acasa la o prietena foarte buna si aceasta a spus nu. Apoi am intrebat-o de ce si mi-a zis ca e cald apoi ca trebuie sa fac curat si dupa ce am sacait-o un pic mi-a zis ca ea nu o suporta pe prietena mea. Parintii mei cu parintii lor au fost prieteni buni in trecut dar nu stiu de ce nu mai sunt si acum. Inainte ma lasa la ea, mai venea si ea pe la mine cu toate ca mai comenta mama uneori dar nu o bagam in seama. Mereu are alte scuze cand o intreb de ce nu ma lasa. Ba ca avem treaba, ba ca nu am ascultat-o, ba ca ea nu o suporta etc. Ea crede ca prietena mea ma trage in jos si ca ma vinde etc. Dar nu este asa, noi 2 suntem prietene de mici si daca se intampla sa-mi aud vreo vorba la ea nu mai eram prietene demult pentru ca nu am nevoie in viata de persoane de-astea. Nici mama mea nu mai suporta pe nimeni, zice de toata lumea ca e barfitoare. Mama nu are nicio prietena si nu e nici genul de persoana cu care poti discuta serios adica uneori cand vreau sa vorbesc ceva serios cu ea ori ma ia la misto, ori tipa la mine, ori ma jineste. Am mai discutat intr-o zi cu ea despre prietena mea si i-am explicat dar nu vrea sa ma inteleaga. Relatia dintre mine si mama mea nu e una chiar buna, nu suntem prea apropiate pentru ca eu nu sunt ca ea sa zic de lume ca barfeste si in acelasi timp sa barfesc si eu pe altii. Ma deranjeaza ca-mi interzice sa vorbesc cu ea sau sa ma duc la ea. Anul acesta ea nu a venit deloc la mine acasa ptc stiam ca o sa cometeze mama. Pana acum nu prea ne certam pe tema ca nu ma lasa sa ma duc la ea acasa si nu vad nimic rau in asta. Va rog ce sa fac sa nu mai fie impotriva prieteniei dintre mine si ea? sadsad

12 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Mamele sunt greu de convins. Ceea ce poti face concret este sa ii demonstrezi ca prietena ta nu te trage in jos.
Daca te certi cu ea, degeaba o faci pentru ca nu isi va schimba parerea decat daca va vedea ca fata respectiva nu e chiar asa cum crede.

| grab a răspuns:

Incearca sa o inviti pe prietena la tine.
Intre timp poate ii gasesti si mamei tale leacul de e asa NF.
Ar fi bine sa mergeti impreuna la cumparaturi ca sa va mai imprieteniti! happy

| LIN2010 a răspuns:

Este un subiect delicat, cred ca cel mai bine pentru relatia voastra intre mama si fiica este sa gasiti momentele potrivite ca sa puteti comunica, eventual sa consultati impreuna un psiholog, nu este o rusine si este de un real folos.Respecte

| Sean a răspuns:

Asta ii o problema pe care sa o discuti cu mama ta, nu la care necunoscuti iti pot da un raspuns, nu uita totusi ii parintele tau, te iubeste, trebuie doar sa gasesti momentul potrivit in care sa porti o asemenea discutie, despre prietenia ta cu acea fata, si de ce nu ar trebui sa se bage peste tine, daca ea are dispute cu parinti acelei fete, incearca si tu sa abordezi aceasta tema intr-o zi de Duminica in care nu ii obosita si poate gandi mai clar, adu argumente pro si o vei convinge.

| Florrentina14 a răspuns:

Poate are dreptate, mereu au dreptate. Si em am avut o prietena de 7 ani, vara asta ne-am certat, nu mai exist pentu ea si nici ea pentru mine. Bunicul ei mereu ne "gonea" zicea ca facem numai prostii impreuna si ca dam muzica prea tare( Noi mereu cantam mereu impreuna si avand voce normall ca faceam asta mereu * mi-au murit laudatorii*)
Mama nu ma prea lasa la ea ca nu o placea, si nici acum nu o place. Mereu cand intrebam daca ma lasa afara zicea da, dar daca era sa merg la ea..era sfarsitul lumi straight face Asa ca puneam doar intrebarea "Pot sa ies afara?" si cand ieseam ma duceam de fapt la ea.

Ma rog, mama avea oricum dreptate era doar o profitoare, m-a lasat balta pentru prietena ei "mamica" cu care se cunoaste de 2 ani straight face

Incearca sa ii explici, foloseste alte cuvinte decat cele pe care le folosesti de obiceibig grin

| Inimadefata a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ii gasesti mamei tale o prietena sa sa ii arati o chestie pe net care sa dureze mai mult, astfel ea va fi ocupata si tu poti merge la prietena ta. Daca asta nu merge poti sa ii cumperi un mic cadou, ea va fi fericita, o rogi si tu frumos si sigur nu va spune "NU AI VOIE"
Sper ca te-am ajutat
Fundita? puppy dog eyes

| RamonaPgstai a răspuns:

Nu stiu ce sa zic? renunta in astfel de momente, poate are dreptate big grin. lasa si de la tine, incearca sa discuti cu ea, sa te apropii de ea, sa vorbiti, sa faceti ceva impreuna, pur si simplu sa petreci timp cu ea, cere-i sfaturi, ajutor cand iti trebuie big grin, poate reusesti ..incearca sa ai o relatie buna cu mama ta, mai incolo o sa cresti si o sa-ti para rau, apropie-te de ea, eu iti dau doar un sfat, o sa ma rog pentru tine happy relatia mea cu mami e una foarte buna, chiar daca uneori o mai supar, asta asa e. sper ca te-am ajutat, numai bine happy

| maryanavl a răspuns:

Nu trebuie sa o uresti pe mama ta poate ca are si ea motivele iei ancearca sa mai vorbesti cu ea si sa nu uiti ca mama este doar una prieteni poti sa ati mai faci

| RoXynuta a răspuns:

Buna JustMe102! Probabil mama ta trece printr-o perioada mai grea, ati putea sta intr-un moment de liniste amandoua si sa discutati nu stiu despre prietenii si ce calitati consideri ca trebuie sa aiba un prieten adevarat... poate asa o s-o convingi ca sti sa iti alegi prietenii.Mult noroc!happy

| denyssa12 a răspuns:

Pai eu cred ca daca ai convingeo ca prietena ta va vina intr-o zi la tine, si apoi ii arati mamei tale ce fel de persoana este mama ta o va accepta. big grin
(sper sa-ti fiu de folos)

| Fattall a răspuns:

Fai o impresie buna 2-3 zile si poate o convingi