| Marian666MereU a întrebat:

Buna,am nevoie de un ajutor,am probleme cu agresivitatea verbala si uneori,cand sunt calcat pe nervi,chiar si fizica,haideti sa va spun cum e treaba. Eu stau intr-o clasa de imi vine sa-mi bag in profesor si in colegi ceva, de ce spun asta? Pai am niste colegi care sunt foarte falsi unii cu alti,oriunde ma duc,sunt barfit. La scoala se bat intre ei si cel batut vine la mine si spune ce mai faci, toata ziua vorbeste cu mine. A doua zi se imprieteneste cu cel batut si fac ceva impotriva mea chiar daca nu le-am facut nimic...mergand sper strada,ii vad,eu incepusem,sa ii aud cum ma barfesc si eu m-am dus la ei si la cel care a fost batut,i-am dat o palma si la cel care a dat bataie, i-am dat cu pumnul si picioarele,trecand ziua respectiva. Vine diriginta la mine, citez:Ce treaba ai avut cu "baietii",eu am spus ca,am fost barfit,normal ca doamna diriginta nu m-a crezut deoarece eu nu ies in evidenta cu aceste aspecte,ci doar colegii mei si eu imi vad mereu de treaba. In concluzie:Toti colegii fac ca cei doi,diriginta ma calca pe nervi,vreau sa precizez, ca boala mea este cand cineva ma barfeste, eu in timpul zilelor sunt o persoana calma pana nu aud barfe, DECI TOTI COLEGII SUNT ASA SI DIRIGINTA E REDUSA, un sfat m-ar ajuta! Kiss.

Răspuns Câştigător
| MădălinaMaya055 a răspuns:

Colegii aia ai tai vor sa profite de tine, cand se plang ca vaii m-a batut X si vin la tine, respinge-i.Nu se face asa ceva.Si pe tine sa nu te mai intereseze barfele lor, tu invata sa te cunosti mai bine si nu te mai interesa de ele, mereu vei fi barfit, fie mai mult sau mai putin, fie ca iti dai seama sau nu.Ideea e sa te aperi, nu sa lovesti.Gen,nici sa te lasi batut, dar nici sa te apuci sa le dai pana le iasa sange.Nu merita sa iti faci probleme pentru ei.Ai o scoala si in ea gasesti in alte clase oameni cu care sa te imprietenesti si sa te distrezi in pauze.Invata sa iti controlezi nervii, si fizic si verbal, pentru ca "In ziua de astazi daca dai cu pumnul platesti" nu sunteti constienti de asta, dar si tu si colegii tai ar trebui.

| Marian666MereU explică (pentru MădălinaMaya055):

Multumesc de sfat, raspunsul este 100% din ce am nevoie, o zi frumoasa!

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te frumos la psiholog. Ai nevoi speciale din ce observ. Auzi tu, a fost birfit domnisorul. Si ce, ma, te-ai șifonat? Ce *** puteti fi unii...