| mydarkestdays a întrebat:

Cum sa fac sa am mai multa incredere in mine? nu vreau sa mai fiu retrasa si sa nu am curaj sa fac anumite lucruri.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crede în tine că ești capabilă!
Pa, pa.

| Aly07 a răspuns:

Trebuie sa-ti dezvolti personalitatea, pentru mai multe idei raspunde-mi inapoi. Bafta happy

| mydarkestdays explică (pentru Aly07):

Adica cum? da-mi mai multe idei big grin

| alin567 a răspuns:

Fii nebun/a! laughing
Gjumeam si eu eram asa dar m-am enervat odat si am spus: Ce... mea ma comport asa! E timpul sa am mai multa incredere in mine si sa incerc sa fac lucruri pe care inainte nu le faceam! Sincer si eu ma saturasem sa fiu asa de retras si sa nu am curaj.Curajul il dobandesti prin tarie si incredere de sine! :d

| Dianaㄨ a răspuns:

Uite cateva sfaturi:
- Incetati sa mai ganditi in mod negativ despre voi. Daca sunteti obisnuiti sa va axati pe defecte, incercati sa capatati si o atitudine pozitiva in legatura cu partile voastre bune. Gasiti un echilibru intre ce este bun la voi si ce nu va place. In fiecare zi scrieti 3 lucruri de care sunteti multumiti.

- Tintiti spre impliniri in detrimentul perfectiunii. Unii elevi devin obsedati de perfectiune.

- Luati greselile ca fiind o cale spre a invata noi lucruri. Acceptati ca veti gresi, pentru ca toata lumea face acest lucru, pentru ca este o parte din procesul de invatare. Aduceti-va aminte ca talentul unei persoane este in continua dezvoltare si fiecare dintre noi este bun intr-un anumit domeniu- poate si de asta suntem interesanti in felul nostru.

- Incercati lucruri noi- experimentati diverse activitati ce va vor face sa va descoperiti noi si noi talente.

- Recunoasteti ce puteti schimba si ce nu. Daca sunteti constienti ca nu sunteti multumiti cu un anumit lucru la voi, pe care il puteti schimba, atunci de ce sa nu te apuci imediat sa repari ce ai de reparat.

- Stabiliti-va scopuri/teluri/idealuri. Ganditi-va la ce ati dori sa realizati apoi faceti un plan despre cum sa o faceti.

- Sustineti-va punctul de vedere si ideile. Sa nu va fie frica sa va argumentati.

- Faceti exercitii. Va va elibera de stres si veti fi mai sanatosi si mai impliniti.

- Distrati-va. Relaxati-va si gasiti-va timp pentru a va pune viata in ordine.

Cel mai important e sa fii constienta de tine insuti, de greselile pe care le faci, de calitatile pe care le ai si de defectele tale.
Exploateaza-ti calitatile si sustine-ti punctul de vedere intodeauna.
Cand te uiti in oglinda, fii mandra de ceea ce vezi si spune cu voce tare "am incredere in mine".
Paseste drept si cu capul sus si nu lasa pe nimeni sa-ti raneasca vreun sentiment sau sa-ti spuna vreo vorba rea.
Totul sta in puterea ta de a trece peste orice bariera si asa devi mai increzatoare.
Stiindu-ti foarte bine defectele si calitatile vei prinde incredere in ceea ce vrei sa faci.

Iti recomand sa te analizezi extrem de bine, sa iei o foaie, sa o imparti in doua, intr-o parte sa-ti scrii lucrurile bune si in cealalta parte lucrurile rele, greselile pe care nu vrei sa le mai repeti si ceea ce vrei sa schimbi la tine. Te vei simti mai eliberata si vei incepe sa gandesti pozitiv despre tine.

O zi placuta!