| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa nu-mi mai placa de un baiat timid pe care il stiu numai din priviri si de care sunt indragostita lulea de cam 2 ani? Pe careas vrea sa-l uit dar nu pot ca ne intalnim pe coridoarele scolii si citeodata la informatica...Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ok, vad zilnic astfel de intrebari, treaba este simpla stii, ce te retine de fiecare data sa vorbesti cu el, sa clarifici situatia?
Emotile, ne stau in cale din multe puncte de vedere, oricum avand in vedere ca au trecut 2 ani de ce iti faci rau singura?
Astia 2 ani in care te-ai intrebat daca te place puteau fi scurtati printr-o simpla conversatie de 5-10 minute, daca continui sa te holbezi la el nu se va intampla nimic.
Invinge emotia de moment si vorbeste cu el, un exemplu iti dau de la mine, invatasem sa inot dar nu ma bagam in apa mare niciodata, stateam mereu doar unde puteam sa ating cu piciorul fundul apei, pana intr-o zi cand fiind la bazin am vazut ca eu stateam la margine singur in timp ce prietenii mei se distrau in apa mare, ma saturasem deci am sarit in apa mare am zis ori ma duc la fund ori stau la suprafara, si am ramas la suprafata, de atunci nu mai am probleme, acum poate ti-ai facut o idee despre ce inseamna sa iti invingi emotile, in cazul tau daca ti-e rusine sa vorbesti cu el ca sa iti invingi emotile trebuie sa te duci fix spre el fara sa te gandesti ce vei spune sau face iar lucrurile vor fi mult mai simple decat ti le-ai imaginat, poate veti avea o conversatie placuta chiar, daca vei reusi asta inseamna ca ai invins si ca tu iti stapanesti emotile nu ele pe tine, iar asta te va ajuta si in viitor din multe puncte de vedere.
Poate sfaturile mele sunt greu de inteles cateodata dar cine mi-a inteles vorbele a avut de beneficiat din asta, depinde de tine daca iti dai seama.
Pace.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știi, te-am regăsit în versurile unui cântecel vechi...hee hee
" Dar-ar naiba-n tine dragoste/ Ce te ții mereu numai de mine?/ Când mai sunt atâtea suflete/ Cum de mă găsiși tocmai pe mine? "

Dacă el e mai timid, îndrăznește tu, nu ai nimic de pierdut, decât de câștigat. Dacă nu o iubire, măcar o prietenie frumoasă, poate durabilă!

| Karoline005 a răspuns (pentru floresdemayo):

Sunt si eu timida, plus la toate orgolioasa, oricu nu stiu daca ma mai place

| maria6 a răspuns:

De ce sa il uiti? Daca iti place, cerceteaza terenul, vezi daca si el te place.

| Karoline005 a răspuns (pentru maria6):

Ma pacea, acum nu stiu...