| igrec005 a întrebat:

Cum sa fac sa o conving pe mama mea sa ma lase sa am dau cu rimel la scoala worried? ca uneori mai reusesc sa ma mai aranjez pe ascuns dar cand ajung acasa incepe sa tipe la mine ca nu am voie si ma enerveaza.
sau, sa ma lase joia asta sa dorm la o colega?
eu am intrebat-o daca ma lasa si nu mi-a raspuns...

6 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Pf. pai rimelul nu se vede asa tare. daca chiar nu te lasa si tu chiar iti doresti asta te poti da cand ajungi la scoala, in baielaughing.
Incearca sa o faci sa inteleaga ca ai si tu nevoie de putina libertate, mai ales ca suntem in vacanta. Roag-o frumos.
Sau uite. de exemplu la mine trebuie sa imi cunoasca toti prieteni cu care umblu. asa ca o poti ruga pe mama colegei tale sa vorbeasca cu mama ta si sa ii spuna ca poti dormi la colega tathinking

| aalwayss a răspuns:

Mmm.Incearca sa vorbesti cu mama ta deschis despre acea colega sau... dai`o mamei tale pe mama colegei la tlf` si poate o sa o convinga pe mama`ta sa te lase sa dormi...:d

| Doo a răspuns:

Depinde cati ani ai.Eu am inceput sa dorm pe la prietene de la vreo 10-11 ani(prietene bune cu care am crescut)Bineinteles ca mama ta nu te va lasa la o prietena cu influente negative.In orice caz, daca totul e Ok si cu prietena si asa, incearca sa porti cu mama ta o discutie in care sa ii arati ca intelegi situatia.Incearca sa nu strigi la ea sau asa, asta va arata ca esti copilaroasa.Cat despre rimelul la scoala, recunosc si eu folosesc rimel creion de ochi fond de ten, dar esti sigura ca ai nevoie atat de mult de un strat de rimel pe gene?

| Niinuuu a răspuns:

Explicai de ce vrei toate astea happy

| zooooza a răspuns:

Pai...pentru. faza cu rimelul...la mine in scoala sunt destule fete care isi dau cu rimel, iar profesorii nu zic nimic.

Atata timp cat nu ai un machiaj strident nu o sa ai probleme cu mama ta si nici cu profesorii.

Si cu colega.
Pai...cred ca o solutie potrivita e sa ii faci cunostinta mamei tale cu acea colega.Sau,mamei tale, poti sa ii povestesti ceva, o intmaplare, ca este cea mai buna prietena a ta, etc...

P. S. Incearca sa o asculti pe mama ta si asa o sa obti MUUULT mai usor ceea ce iti doresti.Trebuie doar sa isi castige increderea de la tine. :*:*:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu chiar nu inteleg cum vede mama ta rimelul:S.eu niciodat nu i-am cerut voie sa ma fac cu rimel.si cand imi luam de la avon ii ziceam si ea zicea ca nu-i bine dar imi dadea bani sa imi iau.mama nu ma prea vede nici cand ma fac cu fard de pleoape.tot timpul ma fac cu unul albastru deschis bineneteles ca nu ma fac mult dar uniforma mea are albastru.incearca sa te faci si cand ajungi acasa sa-l stergi sau sa nu o privesti direct si sa ii eviti privirea.in legatura cu prietena ta cred ca trebuie sa afli dc nu te lasa si dupa sa ii spui si sa gasiti impreuna o solutie si nu uita. cand vrei ceva fi toata ziua cuminet si ascultatoare si nu are cum sa te refuze.bafta!:Xlove struck