| 1ydy4 a întrebat:

Cum sa ii dau vestea despartirii? adica el tine la mine enorm de mult... iar eu vreau sa ma despart de el... off sad ce moment crying nu vreau sa il fac sa sufere, dar vreau sa ramanem prieteni. sfaturi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ramas amica cu fostul, insa se vede ca nimic nu mai e cum era odata, ma refer la prietenia ce ne lega odata(inainte de a ne implica sentimental). Oricum nu-mi pare rau de nimic din cate s-au intamplat pana in prezent, a fost o lectie de viata benefica pentru mine. E mai bine pentru amandoi ca ne-am despartit, acum stiu sigur ca relatia nu ar fi mers asa cum mi-as fi dorit.Intre timp am ajuns sa-l cunosc si mai bine, mai ales dupa ce ne-am despartit.Nu stiu ce sa zic, fii sincera cu el, asa este cel mai bine.In cazul meu, eu(la fel ca tine)nu am putut sa-i spun in fata(ar fi fost mult prea mult atat pentru mine dar mai ales pentru el avand in vedere consecintele suportate pana in prezent in urma celor intamplate in trecut), doar i-am dat de inteles ca asa este cel mai bine pentru amandoi.Pt a nu ajunge mai tarziu la regrete...sad

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

De ce sa nu fii sincera cu el? De ce sa te ascunzi? E de datoria ta sa fii sincera cu el. Si o intalnire fata in fata e recomandata. Pentru ca astfel isi va da seama ca iti pasa si ca alegi aceasta cale doar pentru ca tu crezi ca e cea mai buna. Prieteni nu iti pot garanta ca veti fi ca inainte. Slabe sanse. Putini oameni sunt destul de puternici pentru asta. Dar macar lasi un loc de buna ziua. Stii ca nu iti va purta pica daca esti sincera. Sau cel putin nu ar trebui. Daca vrei sa fii sincera cu tine in primul rand trebuie sa fii sincera si cu el.

| pinky_2290 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa vorbesti deschis cu el, sa-i spui ca tu nu mai vezi niciun viitor in relatia voastra si ca nu vrei sa il faci sa sufere, dar ca este mai bine sa va despartiti acum decat mai tarziu. Probabil o sa fie suparat la inceput, dar pe parcurs o sa inteleaga si o sa ramaneti prieteni.

| CokoStar a răspuns:

Spune-i,, m-am gandit ca e prea devreme pentru o relatie, poate vom fi impreuna peste cativa ani, hai sa ramanem prieteni.'' Nu cred ca o sa-l doara asa tare atata timp cat crede ca nu ai pe altcineva.

| bOse a răspuns:

In cel mai sigur mod nu veti mai ramane prieteni dupa vestea pe care i-o vei da.

| Lyss . a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-i spui face to face. Asa ii poti urmari si reactia.
Ii poti spune ca treci printr-o perioada dificila. Ii propui sa luati o pauza pana se rezolva problemele, si sa mentionezi ca tii la ei si ca totusi vrei sa ramaneti prieteni.
Nu face prostia de a-i spune pe mess. Chiar daca pare mai simplu, nu face asta. Iti spun din proprie experienta, nu e deloc placut sa "ti se dea papucii" pe mess.
Bafta!

| Lyss . a răspuns:

Tocmai. Daca ii spui fata in fata nu numai ca vei vedea reactia lui, dar o va vedea si el pe a ta happy. Si daca incepi sa plangi *nu o face intentionat, totusi* isi va da seama ca tu chiat tii la el si ca si tie iti este greu.
Tu faci cum consideri. Bafta!

| anca_1934 a răspuns:

Comuicarea este cea mai buna varianta vorbeste cu el deschis

| 1ydy4 explică:

Nu pot sa ii zic in fata. incep sa plang straight face