| Aleeeeeeee a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa-mi cumpere o chitara? Le-am tot spus dar ei nu prea sunt de acord sad. Am hotarat sa-mi cumpar chitara din banii mei :d pentru a le demonstra ca sunt responsabila si ca-mi doresc mult o chitara.

Ce chitara e buna pentru incepatori?

6 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Cea clasica pentru ca nu are corzile atat de tari ca celelalte.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ei si sa le explici ca iti place foarte mult sa canti la chitara si ca iti doresti foarte mult una pentru a putea invata cum sa o folosesti. cea mai buna dintre toate pentru incepatori este cea clasica ( pentru ca desi griful este mai lat - lucru care la un moment dat iti va prinde bine pentru ca iti vei forma mana in asa fel incat sa poti canta si pe cele cu grif larg si pe cele cu grif ingust foarte bine si fara probleme - are corzile de plastic care sunt mult mai moi si mai flexibile decat cele de metal ca la o acustica de exemplu ). ai putea sa incerci ori o clasica ori o acustica ( dar la care sa-i pui corzi de plastic pana te obisnuiesti cu ea ). eu am chitara de ceva timp (clasica) si nu este foarte usor sa inveti mai ales daca studiezi singura cum fac eu. chitara este un instrument de care trebuie sa te tii si daca iti cumperi este bine sa te si apuci de treaba nu doar sa o zdrangani. cauti pe net diferite lectii facute de profesionisti ( si pe google si pe youtube ), inveti intai acordurile de baza apoi incerci sa cauti melodii care au aceste acorduri. mai tarziu dupa ce inveti ceva poti sa-ti cumperi o chitara acustica, sau electro-acustica. te sfatuiesc sa nu incerci electrica pentru ca in primul rand este foarte grea si in al doilea rand trebuie sa stii multa tehnica ca sa poti canta bine la ea. pe langa chitara trebuie sa-ti cumperi si husa ( evident ) si capodastru ( care este un obiect pe care-l pui agatat de grif pentru ca notele naturale sa sune mai sus in functie de fiecare melodie ) si tunner ( care te ajuta sa o acordezi, pentru ca desigur ca nu o vei putea acorda singura dupa ureche de la inceput ). inainte sa te apuci sa canti trebuie sa stii niste lucruri de baza pe care le poti gasi si pe net. asta e cam tot asa in mare. sper sa reusesti sa-ti convingi parintii pentru ca instrumentul asta chiar merita un efort in plus. succes happy

| Chαяtreux a răspuns:

Si eu urmeaza sa imi iau una :X
Iti recomand una classica. Arata misto :X
Pentru inceput uite asta: http://lectii-chitara.ro/wp-content/uploads/Chitara-clasica.jpg
Funda?!

| TI a răspuns:

Buna! :)
Paii :-? O chitara buna pentru incepatori ar fi cea clasica. Nu prea ma pricep la chitarii. Eu iau lectii de vioara. Insa la clubul unde repet eu, majoritatea chitarilor sunt clasice, si suna superb! :x. Am invatat si eu cate ceva de acolo.[suntem o formatie : chitari, viori, vocile, tobe si tamburina;)) ]. Deci, practic ar fi chitara clasica! [. http://www.google.ro/......tp?/imgres ic:specific, isc:black&itbs=1&iact=hc&vpx=758&vpy=301&dur=1310&hovh=225&hovw=225&tx=102&ty=152&oei=IuQyTeXAMMuP4QautbWxCg&esq=1&page=1&ndsp=15&ved=1t:429, r:9, s:0.]. Ouh, si vreau sa te felicit pentru optimismul si increderea pe care o detii. [ "Am hotarat sa-mi cumpar chitara din banii mei :d pentru a le demonstra ca sunt responsabila si ca-mi doresc mult o chitara. " ]. Bravo! :*.
Ouh, si sincer! Chitarile clasice nu sunt numai pentru incepatori! Sunt acolo, la clubul meu, persoane care canta de ani de zile, si tot pe chitara clasica canta! Odata ce am vazut intrebarea, l-am intrebat si pe profesorul meu de vioara, si el. cam asta a hotarat;)![stie sa cante la toate instrumentele cu corzi si la altele :d]. Bafta! :*. Si felicitari inca o data! :).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chitara electrica

| iryonutz a răspuns:

Nu stiu. Faci cum vrei. Dar iti recomand sa iti iei una buna ca sa nu mai investesti atatia bani in alta sau pe corzile la cea clasica.Eu am primit sfaturi sa imi iau electroacustica doar ca parintii mei au fost de acord.La ea nu prea am ce sa mai schimb, e scumpa, adevarat fara de cea clasica(600 lei) dar arata foarte bine, imi place si corzile sunt cam tari dar te obisnuiesti cu ele.Inveti sa canti la o chitara clasica, este un lucru bun dar daca vrei sa continui trebuie sa iti iei una electroacustica(pentru a o conecta la un amplificator), plus ca e mult mai buna. E decizia ta... E bine sa iti iei una clasica ca esti incepatoare dar daca vrei ceva mai mult te-as sfatui sa iei una electroacustica.Aaaa...si inca un sfat, nu lua o chitara cu corzi de plastic.Se rup repete si nu se aud bine si sunt enervanteat wits' end. Cumpara de care vrei dar sa aiba corzi din otel.Si lectiile le poti tine de pe nethappy, nu neaparat la un profesorwinking.
Baftahappy