| ~_~fericire.in.rate~_~ a întrebat:

CuM sa nu mai cheltui banii?
Adica de abia astept maine dimineata sa merg in oras sa'mi cumpar tot felul de prostioarehee hee. Parintii nu'mi mai dau voie la mare, in tabara si m-am hotarat sa cheltui toate economiilewinking.
Cred ca sunt dependenta de brizbizuri, ce as putea face pentru a nu mai cheltui banii aiurea? Intodeauna fac rost de bani, nici eu nu stiu de undehee hee, ii cheltuiesc mereu, seara ajung acasa fara nici un leu in buzunarhee hee
Cercei, coronitze, ochelari, rujuri, farduri, clamitze...toate aceste imi atrag atentia si daca am bani in buzunar ii cheltui pe toti. Exista vreun remediu pentru asta?

2 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Da, exista. Nu-ti mai lua prea multi bani la tine, pastreaza si tu. Candva o sa vezi ceva superb intr-o vitrina de magazin si o sa te trezesti ca e super scump si tu ti-ai cheltuit si ultimul leu pentru o porcarie de bentita sau ce naiba-ti mai cumperi. Inainte sa cumperi ceva intreaba-te "Am nevoie de asta?", te asigur ca nu ai nevoie de atatea si nici nu primesti vreo rasplata ca ai mii de lucruri nefolositoare. happy

| heartgrenade a răspuns:

1. incearca sa nu mai ai asa multi bani la tine. 2. alegeti un lucru mai scump si pe care ai vrea sa-l ai si incearca sa pui bani pana cand ai destui sa-l cumperi (de fiecare data cand faci rost de bani, gandeste-te ca o sa-i pui pentru obiectul ala)