| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de depresie?
Ca nu mai pot Simt ca mor, mai sunt si singur.
N-am pe nimeni.
E foarte greu,
Spuneti-mi ceva, orice!

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

Stiu ca e greu,dar uite,fa ceva pentru tine, ceva care sa te faca fericit.
Toti suntem singuri, crede-ma ca noi suntem singurii nostri prieteni adevarati.
Ai putea sa iesi sa te plimbi, sa desenezi, sa canti la dus si sa asculti muzica pe strada. Orice te face fericit si te face sa uiti de mometele rele.
Nu esti singur.Sunt multi oameni care se confrunta cu asta.Trebuie doar sa vrei sa schimbi ceva in viata ta.

7 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Prin iubire si calatoria prin lumi care te separa de spatiu.
Muzica are un astfel de rol.
Daca nu esti un singuratic prin natura ta, trebuie sa gasesti oameni cu care sa socializezi.
Peste tot, online, viata reala.

Altceva nu am ce sa-ti spun.Alt remediu impotriva depresiei nu exista.Decat sinuciderea care duce la nimic, sau timpul, care pare o infinitate atunci cand suferi.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

N-am unde sa calatoresc!
Nici oameni cu care sa socializez, nu prea sunt.
Asa ca, imi ramane sinuciderea.
Asta ar fi singura solutie.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce n-ai unde?
Oamenii in suferinta sunt cei mai atrasi de ideea muzicala.
Muzica schimba omul si m-a salvat si pe mine de nenumarate ori de depresie.

Prin sinucidere rezolvi totul dar nu rezolvi nimic in acelasi timp.
Stiu ca multi avem nostalgia mortii, dar ea ne uraste si ne-a introdus frica de moarte tocmai pentru a nu ne intoarce in vid atunci cand vrem noi, ci cand e timpul.

Tu decizi ce e mai bine pentru tine.
Daca vrei sa te sincizi, fa-o.Eu nu as face-o hiar de e tentant.
Eu iti respect decizia si respect oamenii cu astfel de decizii.
Ii inteleg.
Dar ma indoiesc ca ai putea sa te sinucizi.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

In general cand ma simt prost ascult nimeni altul'
Insa, cand am stari depresive, nu pot sa fac nimic, ma simt gol pe interior..nici macar muzica nu ma ajuta.

De sinucis, nu cred ca sunt in stare sa fac asa ceva, pentru ca tin la mine mai mult de cat oricine altcineva.
Nu mai rezist mult, asta-i problema!

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce spui.Acel gol este specific depresiei si il cari ca o povara extrem de greu de dus...
Peste tot pe unde mergi, suferi, nu te mai atinge nimic, nu te mai incanta nimic si ajungi un mort-viu umbland facand umbra Pamantului.

Ceea ce spui e adevarat.
Eu cred ca ma refeream la faptul ca m-a ajutat sa PREVIN depresia, muzica.Atunci cand eram aproape.

Eu am avut o depresie de asta 1 an.In fiecare zi simteam golul ala iar sinuciderea ma tenta mereu dar nu o faceam datorita milei fata de parinti si datorita fricii de moarte.

M-am vindecat cu timpul.
Iti spun ca daca vei astepta si nu vei termina cu viata intr-un mod brusc o sa ajungi sa te vindeci.

Daca vrei putem vorbi in privat, sa-mi trimiti un mesaj sa-mi spui de ce te simti astfel.
Te poate ajuta comunicarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu cineva despre asta si cauta ceva de facut, orice, numai nu sta! Pe TPU sunt multi care te pot ajuta, cauta pe cineva cu care esti compatibil.

| lupsealexia a răspuns:

Am trecut prin situatia ta. Vorbeste cu un psiholog/psihiatru. Ai sa vezi ca va fi bine!