Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de timiditate, sa fiu mai sociabil?

27 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Deseori, lucrurile pe care incercam sa le ascundem sunt cele mai evidente pentru cei din jur sad trebuie sa-ti schimbi mentalitatea; priveste lumea cu alti ochi...

| LuS[z] a răspuns:

Trebuie sa incerci sa comunici mai mult.Cauta-ti un grup de persoane care e mai linistit si cu care ai lucruri in comun. Discuta cu ei, iesiti in oras, si cel mai important Ai incredere in tine happy

| DeeaCrissTina a răspuns:

Trebuie sa ai mai multa incredere in tine si sa nu-ti pese ce zic altii.

| andreigroza19 a răspuns:

Iti schimbi temperamentulhappy...treci la unul sangvinic...dar in general fiecare persoana are un temperament principal si unul secundar(adica unul din care are mai multe caracterstici si altul din care are mai putine).ma roghappy. Avand in vedere ca ti le-ai dezvoltat pe parcursul timpului cred ca va fi destul de greu sa treci la unul sangvinic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încearcă să intri în anumite grupuri prin care se află amici sau cunoştinţe de-ale tale. Te vor face să te integrezi şi vei reuşi să cunoşti mai mulţi oameni, iar pe parcurs vei scăpa de acest complex.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum scapi de timiditate?
Stai in fata oglinzii in incerci sa vorbesti privindu-te fix in ochi.
A doua etapa, dupa aceasta cu oglinda: cand mergi pe strada, esti intr-un magazin, etc, incerci sa faci contact vizual, deci sa te uiti chiar in ochii unei persoane, insa pentru o scurta durata de timp la inceput, cateva secunde doar, iar mai apoi ceva mai mult, cu mai multa incredere in priviri, dar totusi sa nu te holbezi la om ca poate se enerveaza.
Aceasta privire fix in ochi este de fapt infruntarea persoanelor, infrangerea timiditatii prin afisarea increderii.
Multa bafta!
Cu privire la sociabil, incearca sa vezi ce le plac persoanelor din jurul tau, sa ii intrebi de acele lucruri sau sa le faci complimente : "Ce ghiozdan/telefon interesant ai!" "Nu stii cumva cum se numeste acel site de filme/jocuri/masini/cursuri?" "Am auzit ca va fi lansat filmul angryde exemplu), voi/tu l-ati/l-ai vazut? Cum ti se pare?" "Pfoai, chiar ma plictisesc, ce muzica in recomanzi?" "Ce local in care omul se simte bine stii?" Si asa mai departe.
winking O zi frumoasa!

| zahy a răspuns:

Asta e cam greu trebuie sa incerci si sa ai incredere in tine

| iCappy a răspuns:

Nu exista e metoda, dar trebuie doar sa crezi in tine si sa incerci. Funda?

| AlexandraPrincess a răspuns:

Vorbeste mai mult!
Fi indraznet.winking

| BACKaLx a răspuns:

Incearca sa-ti faci o prietena si asa vei scapa de timiditate

| RoIT a răspuns:

Imagineaza-ti lume ain chiloti.
Desi pare o gluma la mine a functionat.
Incearca poate merge si la tine.
Succes.

| RalucaPuca a răspuns:

Motiveaza-te singur in fata oglinzii.

| nyko98765 a răspuns:

Fii atent e foarte simplu du-te si vorbeste cu cineva mai tupeist si imprietenestete cu el, dar sa nu fie foarte tupeist incat sa o dea in agresivitate sa fie si oarecum genul tau si stai mai mult timp cu el si o sa se prinda si la tine

| Trebla a răspuns:

Este o realitate faptul ca timiditatea reprezinta o bariera psihologica in relationarea interpersonala. Parca ceva te opreste sa te exprimi, sa arati ceea ce esti si sa comunici ceea ce doresti.

De fapt, este o caracteristica ce determina o alaturare intre ceea ce esti si ceea ce nu poti arata ca esti, deoarece reusita de a te prezenta si reprezenta in fata celorlalti, clar, in deplinatatea calitatilor tale (calitati pe care stii ca le ai si pe care le-ai cultivat) este nesatisfacatoare.

Te dezavantajeaza faptul ca esti timida si nu reusesti sa convingi prin exprimarea a ceea ce esti si potentialul pe care il ai?

Primul pas si cel mai important pe care trebuie sa-l parcurgi reprezinta o conditie a reusitei tale: sa-ti doresti din tot sufletul depasirea timiditatii, daca ai ajuns la concluzia ca aceasta te caracterizeaza. Numai in acest fel vei fi pregatita sa urmezi sfaturile de mai jos.

1. Studiaza-ti limbajul corpului, de la privirea ocolita la felul de a te aseza pe marginea scaunului, vocea prea inalta sau prea joasa, tacerea tensionata, mimica si gestica impietrite sau teatrale, pe care cei din jur nu prea "le gusta".

Incearca sa privesti firesc, in ochi, persoanele din fata ta, deoarece acest lucru transmite sinceritate, incredere si, de ce nu, simpatie. Pozitia spatelui tau nu trebuie sa fie decat dreapta si impunatoare, deoarece exprima siguranta si stima de sine. Daca este nevoie sa dai mana cu un partener de afaceri, strangerea de mana nu trebuie sa fie defensiva (moale sau doar schitata), dar nici ofensiva (puternica). Exerseaza cum ar trebui sa procedezi, acasa, cu persoane apropiate tie, care pot si sunt dispuse sa-ti sustina eforturile depuse pentru depasirea timiditatii.

2. Studiaza-ti modul de a comunica verbal, evitand conversatia lacunara, laconica si mai ales tacerea, care este blocajul cel mai frecvent. Incearca sa redai tacerii o incarcatura emotionala, deoarece si aceasta poate fi un mod de comunicare: stimulativa pentru ceilalti printr-o mare putere de a asculta; incruntata, tensionata, agresiva, inhibanta sau autoinhibanta; ironica, dezaprobatoare, dispretuitoare, cu un rol defensiv sau meditativa, filosofica. Renunta la tacerea golita de prea mult sens sau la cea care abunda de sensuri, la tacerea brusca sau prelungita.

3. Abandoneaza-ti felul de a fi singuratic, placerea singuratatii sau teama de oameni. Teama pe care o resimti in mod subconstient este de fapt teama de teama, mai mult imaginara. Incearca sa fii mai indrazneata, sa cauti compania celorlalti, incearca sa-i cunosti si sa-i intelegi. Dezvolta comportamente sociale armonioase si eficiente interpersonal. Gandeste-te ca toti trebuie sa interactionam intr-un fel sau altul, voit sau nu. Lumea este formata din noi toti!

| ClaudiuIasi93 a răspuns:

Cate raspunsuri laughing
Nu poti scapa de timiditate, cel mai oribil lucru.
Eu sunt timid de pe la 6-7 ani in prezent 20 ani nu reusesc sa tin un dialog fara sa fiu timid cu o persoana.
Asta este, trebuie sa ne acceptam asa.

| OIntrebareIntrebatoare a răspuns:

Buna intrebare...si eu sunt asa sad

| RebekahAndreea a răspuns:

Multi scapa de timiditate cand isi gasesc "marele grup de prieteni" happy Acolo poti sa te manifesti cum vrei, stiind ca nimeni nu te judeca. Incearca, oricat de timid ai fi, sa te imprietenesti cu persoane noi sau as formezi un grup mai mare de prieteni cu prietenii pe care-i ai acum. Nu iti mai pune in cap "NU SUNT SOCIABIL, SUNT TIMID", pentru ca, corpul tau va face exact acelasi lucru. Gandeste-te ca vei trece peste aceasta pasa proasta si ca totul va fi cat de cat bine. Simte-te bine, fii tu! Nu asculta ceea ce spun altii. Nu stiu daca ti-am fost de ajutor, dar am incercat. O seara frumoasa!

| frumusica9999 a răspuns:

Timiditatea este dese orii o problema de incredere sau poti fi timid daca iti este frina de ceva care este mereu in preajma ta si te corecteaza iti trebuie mai multa incredere gandeste te ca nimeni nu iti va face nimic daca dai un raspuns gresit daca voresti tare.

| RedBull1 a răspuns:

Trage un fum de iarba vesela.happy
Si o sa-ti treaca.

| Mr098iuip a răspuns:

Uite un site care te poate ajuta :) :
http://www.eva.ro/......-8487.html
Glumesc :D.
Pai...Trebuie sa ai incredere in tine. Vei reusi, nici o grija.;)

| MaraDede22 a răspuns:

Pai si eu am fost asa......cu timpul m-am acomodat. Sa nu iti fie jena de ceea ce spui, sa crezi in tine pentru ca poti, si sa iti spui in gand "POT, VOI REUSI".
Esti singur acasa sau ceva de genul, ei, imagineazati ca, cu tine mai este un prieten, o jucarie de plus ceva si tu "vb" cu el incontinu si te descarci, ii povestesti ce ai facut azi ce vrei sa faci maine, etc. si ai sa vezi ca este usor sa vb. Lasa-ti trairile si sentimentele la iveala asa persoanele care tin la tine vor sti sa te ajute.
Fundita>? :*

| careesteproblema1234 a răspuns:

Nu gandi in perspectiva "daca fac... ce rau se poate intampla"
pur si simplu actioneaza din instinct!

| redgirl19 a răspuns:

Gandeste-te ca nu ai de ce sa fi timid, pentru ca oamenii timizi mai sunt luati si in gluma. Si eu am fost timida, si cateodata mai sunt, dar am vazut cum se comportau copiii la scoala cu mine, si imi spuneau ca sunt un copil, sau tipau la mine si ma jigneau si mi-am spus ca nu ei sunt sefii mei, am prins tupeu si acum ma trateaza ca o persoana mai tupeista. Sfatul meu este sa te gandesti ca toti oamenii sunt egali si nu ai de ce sa tremuri atunci cand vorbesti cu cineva.

| Dienusca1234 a răspuns:

Ca in orice alt domeniu psihologic, ai nevoie de atitudinea si convingerile potrivite.

Incearca sa adopti o atitudine pozitiva, in tot ceea ce faci. Daca de fiecare data cand cunosti pe cineva necunoscut, ai o atitudine negativa, tot felul de scenarii negative iti vor aparea in minte si pur si simplu te vei pierde. Iti vor aparea scenarii in minte de forma:

- "Daca o sa ma blochez si nu o sa mai stiu ce sa zic?"
– "Daca ceilalti o sa rada de mine pentru ceea ce spun?"

Incearca sa gandesti pozitiv si astfel totul va veni natural si evident nu vor mai exista nici aceste blocaje in comunicare.

Convingerile, de altfel, sunt un alt factor care trebuie modelat. Multi dintre noi avem convingeri gresite, care nu duc la pierzanie.

Multi dintre noi avem convingeri de genul:

- "Nu sunt bun de nimic!"
– "Nu pot sa fac asta!"
– "Sigur voi esua!"

De ce sa gandesti in felul acesta, cand poti adopta convingeri de genul:

- "Sunt o persoana importanta!"
– "Totul este posibil!"
– "Cu siguranta ii voi incanta pe ceilalti cu prezenta mea!"

Asadar, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa iti modelezi atitudinea si convingerile si sa aduci un surplus de incredere in tine.

2) Socializeaza mai mult
Si asta bineinteles ca nu ma refer la socializarea din fata pc-ului big grin.

Incearca sa iesi cat mai mult din casa, sa traiesti in jurul persoanelor necunoscute. Incearca sa observi cat mai multa lume. Pentru inceput este de ajuns doar atat, sa observi.

Apoi iesi mai mult cu prietenii, incearca sa comunici mai mult, obisnuieste-te sa vorbesti mult. Nu-i lasa pe prieteni sa scoata o vorba. Da totul afara si exprima-te asa cum vrei tu si asa cum iti place. Vei observa ca incet, incet vei scapa de aceasta timiditate.

Iar in cazul ca nu ai prieteni, incearca sa-ti faci unii. Cauta un grup, care are aceleasi hobby-uri si pasiuni ca tine si du-te si vorbeste-le despre lucrurile care tie iti plac si te fascineaza. Daca au aceleasi pasiuni ca tine, cu siguranta vor fi incantati de lucrurile pe care le spui.

Astfel, comunicand si socializand mai mult cu ceilalti, vei scapa de aceasta timiditate, si cu timpul nu vei mai fi timid deloc in jurul persoanelor necunoscute, vei putea sa intri in conversatie cu orice persoana necunoscuta, sau chiar cu un grup de persoane necunoscute.

Crede-ma, toate persoanele cu personalitate puternica, pe care le vezi la televizor, pe internet sau in realitate, au fost timide intr-un anumit moment al vietii lor si daca te uiti mai atent, au in jur o gramada de persoane.

Si crede-ma ca pe acelea nu le-au avut in jurul lor inca de la nastere.

Au facut exact acest pas pe care ti-l arat acum. Au socializat cat mai mult si astfel au strans in jurul lor o gramada de persoane, care in anumite domenii si momente le-au ajutat sa se dezvolte, ajungand astazi personalitatile care sunt.

Nu o sa vezi niciodata o personalitate puternica care este singura, ci mereu este inconjurata de foarte mult oameni.

3) Monitorizeaza-ti progresul pentru a scapa complet de timiditate
Bineinteles ca orice sistem, are si un pas in care tu iti monitorizezi progresul activitatii in sine.

La fel este si pentru acest sistem de scapare a timiditatii.

Pentru a reusi sa tii in frau aceasta timiditate, trebuie sa urmaresti progresul tau cu privire la acest aspect.

Priveste putin in urma si noteaza-ti:

- Ce ai facut bine, sau ce nu ai facut bine
– Care sunt momentele in care inca isi mai face prezenta timiditatea
– Ce ai imbunatatit in aceasta privinta

Incearca intotdeauna sa te evaluezi si in functie de aceasta evaluare vei stii ce ai de facut in continuare si unde mai ai de lucru. Cand vei observa un anumit progres in acest proces de schimbare, iti vei da seama ca esti pe drumul cel bun.

Acestia au fost cei 3 pasi pentru a scapa de timiditate.

Vreau sa te las acum cu o mica tema pentru acasa happy.

Vreau sa iesi afara din casa si sa te duci in cel mai aglomerat loc din zona in care locuiesti.

Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa te plimbi in acea zona.

Incearca in acelasi moment, sa observi lumea, sa privesti fiecare persoana cu capul sus, sa-i zambesti si vei observa cat de placut este acest lucru si ca usor, usor, vei scapa de timiditate, cel putin pentru moment.

Crede-ma la fel ca tine am fost si eu si multe alte persoane, nu este un lucru greu de a scapa de timiditate.

Iti trebuie putina vointa si perseverenta. Vei observa ca ea va trece cu timpul si vei ajunge o persoana comunicativa si foarte sociabila. Tine minte, totul este realizabil.

| Alyxuta13 a răspuns:

Incepe cu prieteni tai vorbeste cu ei si intreabai lucruri POATE DESCOPERI CEVA IN COMUN trebuie sa iti imaginezi ca acesti prieteni sunt cei mai buni prieteni ai tai si nu ti-ar face niciodata ceva rau nu ar rade de tine

| terrow a răspuns:

Incredere si trebuie mult sa socializezi nu sa stai departe de ceilaltiwinking,!

| DenyssaYssa a răspuns:

Timiditatea....am cativa prieteni extrem de timizi.
Nu sunt siguri pe ei...asta e problema.
Sa nu-ti mai pese ce vor zice altii pentru ca esti timid/a si nu iti poti spune parerea fiindu-ti frica de ce vor spune altii, de ce vor face.Renunta la frica asta.Gura lumii chiar nu conteaza, conteaza cum te simti tu, nu cum se simt altii. happy